Magánosítani akarják a szakorvosok praxisát is<br/>

Vágólapra másolva!
Még ebben az évben a háziorvosokhoz hasonló vagyoni értékű jogot kapnának a járóbeteg-szakellátásban dolgozó gyógyítók, akik szabad, szellemi foglalkozású, önálló orvosként, szerződéses viszonyban folytathatnák majd munkájukat - tudta meg a szaktárca terveit a Népszava. A miniszterelnöki elváráshoz igazodó koncepció legalább 10 ezer szakorvost és 300 szakrendelőt érint.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi tárca döntése értelmében - a praxisprivatizációhoz hasonlóan - még az idén magánosítani kívánják a szakorvosi tevékenységet, tudta meg lapunk. Így a háziorvosokhoz hasonlóan vagyoni értékű jogot kapnának a szakorvosok is. A szakorvosi privatizációt két lépésben kívánják végrehajtani. Először a szakorvosi tevékenységet magánosítják. Ez azt jelenti, hogy a doktor - egy közösen kialkudott összeg fejében - a rendelővel kötne szerződést. E jövedelméről a szakorvos mint egyéni vállalkozó, esetleg mint bt. adna számlát. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, vagyis a finanszírozóval továbbra is a rendelőintézet lenne szerződéses viszonyban.

A második lépcsőben a szakorvos megvásárolhatja majd a praxis működtetéséhez szükséges vagyontárgyakat is. Ekkor ő köthet majd szerződést az egészségbiztosítóval. Természetesen nem lenne kötelező praxisprivatizáció. Sőt úgy tudjuk, a szaktárca nagyobb perspektívát lát abban, ha az intézményi menedzsment irányítja a szakrendelőt, s az intézet szerződéses viszonyban áll az ott dolgozó vállalkozó orvosokkal.

A Magyar Orvosi Kamara elvben támogatja a szaktárca elképzeléseit. Ám - véleményük szerint - előbb rendezni kellene a szakrendelők helyzetét. Ma ugyanis több rendelő a kórházakkal egy épületben kénytelen működni. Így elképzelhetetlen a magánosítás - nyilatkozta a Népszavának Szelíd Zsolt. A kamara alelnöke arról is szólt: az orvosi hivatással összeegyeztethetetlen a vállalkozói státus, ezért azt a tervet támogatják, amelyben kizárólag szellemi szabadfoglalkozású, szerződéses viszonyban dolgoznak a szakorvosok.

Noha a szakorvosi privatizációnak nem célja teljes rendelőintézetek magánosítása, a döntéshozók nem
tartják kizártnak, hogy lesz jelentkező a 100 milliós nagyságrendű befektetést igénylő beruházásra.
Ezért a készülő törvénytervezetben a döntéshozók nyitva hagyják a lehetőségét a szakellátás vagyontárgyainak, eszközeinek teljes privatizációjára is, de csak úgy, hogy a rendelőket kizárólag teljes egészükben, s nem pedig szakmákra lebontva magánosíthatják a külső befektetők. Erre azért van szükség, hogy ne csak az olyan jól jövedelmező szakmák találjanak vevőre, mint például a szemészet vagy az urológia.

A szakellátás teljes privatizációjával csak akkor tud a kamara azonosulni, ha kizárólag orvoscsoportok működtethetnék a rendelőket, nem pedig laikus, hozzá nem értő vállalkozói csoportok. A döntés azonban a helyhatóságok kezében lesz: ha akarják, eladják vagyontárgyaikat, ha akarják, ők működtetik
tovább a szakorvosi intézetet. A szaktárca mindazonáltal jobban szeretné, ha továbbra is az önkormányzatok maradnának gazdái a rendelőintézeteknek.

Információink szerint azt még nem tudják a döntéshozók, hogy a szakorvosokat illető működési jog mekkora értéket képvisel majd. Ez attól függ, hogy limitált számuk lesz-e a rendelőintézeti gyógyítóknak (az orvosi kamara ezt a lehetőséget támogatja), avagy bármely, a feltételeknek megfelelő orvos kaphat működési jogot a jövőben. Ha a gyógyítók száma meghatározott lesz, praxisjoguk jelentős értéket képvisel majd.

Ahhoz, hogy a miniszterelnöki elvárásokhoz igazodó koncepciót még ebben az évben megvalósítsák, módosítani kell a rendelőintézetekre vonatkozó finanszírozási jogszabályt. Úgy, hogy a honorálási technika a reform célkitűzéseihez igazodjon. Nevezetesen, hogy kevesebb beteg kerüljön a drága kórházi ellátás keretei közé, s minél többen gyógyuljanak meg a járóbeteg-ellátásban, vagyis a
szakrendelőkben. Úgy tudjuk, hogy a járóbeteg-ellátás keretén belül új eljárásokat is finanszíroznak majd a szakorvosoknak. Ilyen lesz például az egynapos sebészet, mellyel a könnyen gyógyuló, gyors és egyszerű beavatkozások elvégzését kívánják kihozni a magas költségű kórházi ellátásból.

(Népszava)

Ajánló: