A képviselők többsége támogatja a kormány abortusztörvény-tervezetét<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országyűlés kedden elkezdte a vitát a magzatvédelmi törvény módosításáról. Az Alkotmánybíróság döntése szerint a parlamentnek ez év július 1-ig módosítania kell a törvényt, mivel több része alkotmányellenes. A pártok nagy része nem utasítja tagjait a tervezet elfogadására vagy elutasítására, hanem a képviselők lelkiismeretére bízzák a döntést. Nagyrészt az MDF, az FKgP és a MIÉP képviselői ellenzik a módosítást.
Vágólapra másolva!

A parlament kedden elkezdte a vitát a kormány által benyújtott törvénymódosítás tervezetéről. Az Alkotmánybíróság 1998-as döntése szerint a parlamentnek ez év július 1-ig módosítania kell a törvényt, mivel alkotmányellenesnek nyilvánította, hogy a jogszabály összekapcsol két ellentétes érdeket: a nő önrendelkezési, illetve a magzat élethez való jogát. Ha a parlament addig nem módosítja a törvényt, az anya súlyos válsághelyzetére hivatkozva nem lehetne terhességmegszakítást végezni.

Pusztai Erzsébet, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára a Parlamentben kedden elmondta: az Alkotmánybíróság döntése szerint a terhességmegszakítás elvégzésének alapjául szolgáló okok egyike, a súlyos válsághelyzet fogalmának törvényi meghatározása alkotmánysértő. A kormány fenntartja a súlyos válsághelyzet általános fogalmát, de azon túl feltételekhez kötné. Az előterjesztésben szerepel a nem kívánt terhesség megelőzésének elősegítése a fogamzásgátlók kedvezményes, illetve szükség esetén ingyenes biztosításával. A tervezett törvénymódosítás szerint a terhes nőnek legalább kétszer találkozni kellene a Családvédelmi Szolgálat védőnőjével. A terhességmegszakításért fizetendő fix összegű díjazás helyébe - amelynek teljes összege jelenleg tízezer forint - a társadalombiztosítási finanszírozás mindenkori mértékéhez igazodó, változó összegű díjazás lép. Ez jelenleg nem egészen tizenhatezer forint. A rászorulók ebből kedvezményt kaphatnának, de a mostaninál hatékonyabban ellenőriznék az igényjogosultságot. Pusztai Erzsébet beszélt a férfiak felelősségéről is, hogy kevesen jelennek meg a tanácsadásokon, pedig gyakran a férfiak hozzák meg a döntést az abortuszról.

Koltai Ildikó (Fidesz) elmondta, hogy az utóbbi években egyre csökken az abortuszok száma. Ugyanakkor a terhességmegszakítást kérő nők többsége házasságban él. Koltai közölte: a kormány szándéka az: ne fordulhasson elő, hogy valaki azért nem tudja megszakíttatni terhességét, mert nincs rá pénze.

Az MSZP-s Szabó Sándorné szerint a kormány az utolsó pillanatban dolgozta ki a módosítás tervezetét. A szocialista képviselő elmondta: nem tartja életszerűnek, hogy a terhes nőknek kétszer meg kell jelenniük a tanácsadáson. Kifogásolta még, hogy a tervezetből nem derül ki, hogy pontosan ki lesz jogosult az ingyenes, illetve kedvezményes árú abortuszra. Ugyanakkor támogatja, hogy az előterjesztő tartózkodott a súlyos válsághelyzet eseteinek felsorolásától, illetve a krízishelyzet ellenőrzésétől. Szabó Sándorné közölte: ha a képviselők elfogadják a szocialisták módosító javaslatait, akkor az MSZP megszavazza az előterjesztést.

A kisgazda Hegedűs Mihály, aki szülészorvos, arról beszélt, hogy a magzat genetikailag "kész" ember, ezért az abortuszt csak akkor tartja elfogadhatónak, ha az anya életét így menthetik meg, vagy a magzat súlyos károsodást szenvedett, illetve ha a magzat nemi erőszakkal jött létre. Az FKgP sem ír elő szavazási kényszert a képviselőnek, a lelkiismeretükre bízzák a döntést.

Béki Gabriella (SZDSZ) szerint az abortusz az egyik legszemélyesebb kérdés, és itt nyilvánvalóvá válik a két nem közötti biológiai egyenlőtlenség: a nőnek kell vállalnia a felelősséget egy olyan ügyért, ami két ember tettének következménye. Szerinte az 1992-es törvény egy liberális törvény, és a mostani módosítás sem változtat ezen a szemléletmódon. A szigorítás a nők életét veszélyeztető, tiltott beavatkozások elszaporodásához vezetne. Béki Gabriella szerint maximálni kellene az abortusz árát, és visszaállítani a kiegészítő családi pótlékot.

Csáky András szerint a Magyar Demokrata Fórum frakciója egységes abban, hogy jelen formájában nem szavazza meg az előterjesztést. Csáky elmondta: szükségesnek tartaná a magzat jogalanyiságának kimondását.

Erkel Tibor, a MIÉP vezérszónoka a holokauszthoz hasonlította ennyi emberi élet kioltását. Elmondta, hogy a MIÉP nem akar részt venni a Horn-Kuncze kormány programja továbbélésének támogatásában.

Az általános parlamenti vita után Koltai Ildikó, a Fidesz képviselője elmondta: minden képviselő a magánvéleményének adott hangot a mai ülésen. Több a tervezet támogatója, mint ellenzője.
Kósáné Kovács Magda, az MSZP képviselője szerint a szocialisták többsége, még a mélyen vallásosak is egyetértenek abban, hogy a törvényhozó felelőssége azt kívánja meg, hogy a nő önrendelkezési jogát tartsa prioritásnak.

Június végén várható a szavazás a magzatvédelmi törvény módosításáról.

[origo]

Ajánló:

Az Alkotmánybíróság ellentmondásos abortuszdöntéséről

Korábban:

(2000. március 13.)