Abortusztörvény: a pártokon belül is éles viták<br/>

Vágólapra másolva!
Ez év közepétől csak egészségügyi indokok alapján lehetne Magyarországon abortuszt végezni, ha az Országgyűlés addig nem módosítaná a magzatvédelmi törvényt. A héten megkezdődik a vita a parlamentben, a pártok azonban maguk is megosztottak a kérdésben. A Fidesz-frakció most először jelentette be: nem büntetik a hivatalos állásponttól eltérően szavazókat.
Vágólapra másolva!

Az Alkotmánybíróság döntése értelmében az Országgyűlésnek ez év közepéig módosítania kell a magzati élet védelméről szóló törvény azon passzusait, amelyek a nő súlyos válsághelyzetére tekintettel engedélyezik a terhességmegszakítást. A taláros testület 1998-ban született állásfoglalása szerint ugyanis a jogszabály két ellentétes érdeket, a nő önrendelkezési, illetve a magzat élethez való jogát kapcsolja össze, ami alkotmányellenes. Az Alkotmánybíróság ez év július 1-jével megsemmisítette a kifogásolt passzusokat. Ha a parlament addig nem módosítaná a törvényt, az anya súlyos válsághelyzetére hivatkozva azt követően nem lehetne terhességmegszakítást végezni.
Az Országgyűlés kedden kezdi meg a törvénymódosító javaslat általános vitáját. Várhatóan ismét összecsapnak majd az abortuszkérdésben liberális, illetve radikálisan konzervatív nézeteket vallók.
A véleménykülönbségek miatt a Fideszben - amely alapvetően támogatja a kormány előterjesztését - a képviselők önállóan dönthetik el, hogy a vitában milyen álláspontot képviselnek, illetve miként szavaznak - jelentette ki Mátrai Márta. A párt frakcióigazgatója elmondta: a képviselőcsoport mai ülésén döntenek az esetleges módosítóindítványok beadásáról. Annyi bizonyos, hogy kivételesen nem kap büntetést az a képviselő, aki nem a hivatalos frakcióálláspontnak megfelelően voksol.
A Szociális és Családügyi Minisztériumot vezető Harrach Péter képviselői magánvéleményéről tájékoztatva elmondta: ma Magyarországon minden felelősen gondolkodó ember egyetért abban, hogy az abortusz önmagában rossz, az évi hetvenezer "beavatkozás" botrány. Ezen változtatni kell és lehet is, meglátása szerint három eszköz együttes alkalmazásával. Az iskolai nevelésnek és a felnőttkori tájékoztatásnak a megindult emberi élet védelmét kell szolgálnia, hangsúlyozva, hogy az egyedi és megismételhetetlen. Maga az abortusz idézi elő a legsúlyosabb válsághelyzetet, az anyai szerep sérülését. De biztosítani kell a magzat megtartásának feltételeit is, például örökbefogadással. Végül a családvédelmi szolgálat tevékenységét úgy kell megújítani, hogy az abortuszhoz vezető út egyengetése helyett a felelős emberi magatartást és döntést, lehetőleg a magzat megtartását segítse elő - mondta Harrach Péter. Hozzátette: módosító javaslatot nem terjeszt be, a számára elfogadható indítványokat azonban megszavazza.
Az MSZP a keddi általános vitára készíti el módosító indítványait - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Szili Katalin. A szocialista képviselő kijelentette: javaslataikkal megpróbálnak egyensúlyt találni a nő önrendelkezési joga és a magzati élet védelme között. Indítványozzák a fogamzásgátlók használatának támogatását.
A másik ellenzéki párt, az SZDSZ alapvetően támogatandónak tartja a törvényjavaslatot. Hat benyújtott módosító indítványukkal azonban szeretnék elérni, hogy az anyák több segítséget kapjanak a nem kívánt terhességek megelőzése érdekében - mondta Béki Gabriella. A szabad demokrata politikus hozzátette: bár az SZDSZ és az MSZP liberális törvényt szorgalmaz, körükben is akadnak másképp gondolkodók. Közismert például, hogy Mécs Imre és Hack Péter bűnnek tekinti az abortuszt. A kisgazdapárt képviselőcsoportja nem tervez változtatásokat a magzati élet védelméről szóló törvényt módosító javaslaton - jelentette ki Turi-Kovács Béla. A frakcióvezető-helyettes elmondta: az FKGP annak híve, hogy határozottabb eszközök is rendelkezésre álljanak a magzati élet védelméhez. Az MDF frakciójának többsége nem támogatja az előterjesztést, de a képviselőcsoportban nincs egységes álláspont - mondta Csáky András. A MIÉP alapvetően rossznak tartja a tervezetet, mert nem védi a magzati életet - jelentette ki Győri Béla. Ezért a MIÉP minden képviselője a beterjesztett törvénymódosítás ellen fog szavazni - közölte.
A magzatvédő szervezetek mindeközben életvédő demonstrációval kívánnak hangot adni álláspontjuknak. A hét végére a Budai Várba meghirdetett rendezvényen a Magzatvédő Társaság, a Pacem in Utero Egyesület és a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége a tervek szerint 65 ezer mécsest gyújt meg az abortusz 1999. évi áldozataiért.

(Magyar Hirlap)