A kritikus bérlakás-helyzet sürgeti a kormány programját<br/>

Vágólapra másolva!
Becslések szerint 200-220 ezer család vár szociális bérlakásra. Az új, kedvezményes lakáshitelek azonban a közép- és felsőrétegek lakásproblémáin segítenek. A lakáspolitikai tanácsadó testület ezért fél évvel előrehozná a kormány bérlakás-programját. A rászorulók kétharmada semmilyen segítségre sem számíthat.
Vágólapra másolva!

Hiába figyelmeztet sok szakember, hogy csak bérlakások előteremtésével lehet előrelendíteni a kritikussá vált hazai lakáshelyzetet, a kormány bérlakás-programja csúszik. Az eredeti tervek szerint 2000. január 1-jétől kezdtek volna főképpen állami pénzekből szociális bérlakások építéséhez. Ezt 2001-re halasztották. A lakáspolitikai tanácsadó testület most azt javasolja a kormánynak, hogy indítsa be a második félévtől a projektet.

A tanácsadó testület elképzelései szerint a forrást az áfa-visszatérítési keretből teremtenék elő. Ezt várhatóan ez évben sem merítik ki - magyarázta Péter Gyula elnök. Tavaly 12 milliárdot különítettek el az építkezési költségek áfájának visszatérítésére, ám alig 2 milliárdot kellett erre költeni. A kiadások ugyanis sokkal jobban lefaraghatók, ha feketemunkásokkal, számla nélkül dolgoztatnak. Várhatóan idén sem merítik ki az áfa-visszaigénylési keretet: vélhetően 7-8 milliárd a kasszában marad. Bőven jutna tehát a 4 milliárdos lakásprogramra.

Ám ebből az összegből, az önkormányzatok önrészét beleszámítva is, legfeljebb 500 lakás készülhet el. Ráadásul a kormány a 4 milliárdot nem egyedül bérlakásokra szánta. Egyebek mellett a nyugdíjasházakra és fiatalok átmeneti otthonaira is ez a keret szolgált volna.

Telekes György, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője elismeri, hogy sürgető lenne a bérlakás-program beindítása. Nyugat-Európában a lakásállomány csaknem 40 százaléka bérlemény, nálunk ez az arány 7-8 százalék.

Országszerte 200-220 ezer szociális bérlakásra lenne szükség - becsüli Farkas Tamás, a Lakásszövetkezetek Országos Szövetségének (LOSZ) elnöke. (Ez Budapest lakásállományának negyede.) A minap például egy dunántúli megyeszékhely jelezte, sürgősen kellene 600-800 bérlakás a városban. Budapesten, a III. kerületben viszont azonnal be tudnának költöztetni 120 családot. A főváros legtöbb kerületi önkormányzatánál százak állnak sorban bérlakásért. Van azonban olyan kerület is, ahol a megüresedett ingatlant lakáslottón sorsolja ki az önkormányzat, máshol pályáztatják a bérleményt. Működik olyan kerületi konstrukció, amely szerint idős emberek életjáradékra cserélhetik lakásukat.

Holubár Zita, Tenczer Gábor

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000.01.19.)