Házszabályt sértett a megfigyelési bizottság<br/>

Vágólapra másolva!
A szocialista és a szabad demokrata képviselők kivonultak a megfigyelési ügyet vizsgáló parlamenti bizottság csütörtöki üléséről. A testület fideszes elnöke ugyanis komolytalannak nyilvánította a bizottság határozati javaslatához benyújtott ellenzéki módosító indítványokat. Az Országgyűlés Ügyrendi Bizottsága szerint a testület házszabályt sértett, amikor munkája összefoglalójának megfogalmazására és a dokumentum Ház elé terjesztésére a bizottság elnökének adott felhatalmazást.
Vágólapra másolva!

A megfigyelési bizottság házszabályt sértett, amikor a testület munkájának összefoglalóját jelentő országgyűlési határozati javaslat megfogalmazására és a dokumentum Ház elé terjesztésére a bizottság elnökének adott felhatalmazást - derül ki az Országgyűlés Ügyrendi Bizottságának csütörtöki állásfoglalásából.

Az állásfoglalással szemben a testület ellenzéki tagjai úgy vélték: nem a megfigyelési bizottság, hanem annak fideszes elnöke sértett házszabályt.

A bizottság szocialista alelnöke, Tóth András úgy véli: a megfigyelési bizottság nem adott felhatalmazást Kosztolányi Dénesnek (Fidesz) arra, hogy a határozati javaslatot a parlament plénuma elé terjessze. Csupán arra adott engedélyt a testület, hogy az elnök a jelentés mellékleteiben foglaltakat véglegesítse.

A megfigyelési ügyet vizsgáló parlamenti bizottság elnöke, Kosztolányi Dénes "komolytalannak, cinikusnak és részben házszabályellenesnek'' nevezte a testület határozati javaslatához benyújtott ellenzéki indítványokat. Az elnök véleménynyilvánítása után a szocialista és az SZDSZ-es képviselők távoztak az ülésről. Az ülésteremben maradó kormánypárti és MIÉP-es képviselők ezután egyhangúan el is utasították azokat.

Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke úgy fogalmazott: a testület ülése "ismét bohózatba fordult". Érvelése szerint egy bizottság elnökének az a feladata, hogy szavazásra bocsássa a beérkezett módosító javaslatokat, és nincs joga "durva politikai jelzőkkel" minősíteni azokat.

Az alelnök az ülés elején megismételte az ellenzék álláspontját: vissza kell vonni mind a bizottság jelentését, mind pedig határozati javaslatát, az előbbi ugyanis "valótlanságokkal van tele", az utóbbit pedig a testület jóváhagyása nélkül, "tehát házszabályt sértve nyújtotta be a bizottság elnöke".

A határozati javaslathoz benyújtott szabad demokrata indítvány elvetné a vizsgálóbizottság jelentését, és új vizsgálatot indítana. Ezúttal arról: van-e valóságtartalma Orbán Viktor miniszterelnök bejelentésének a fideszes politikusok és családtagjaik, titkos, törvénytelen megfigyeléséről.

A szocialisták olyan módosítást javasolnak, amelyik megalapozatlanság miatt elutasítja a bizottság jelentését. Az MSZP-s Nikolits István és Tóth Károly módosító javaslata a következő:
"1. a Magyar Köztársaság miniszterelnöke mindig igazat mond, és mindig vannak dokumentumai. Ezért az Országgyűlés felkéri a miniszterelnököt: ígéretéhez híven ezeket a dokumentumokat hozza nyilvánosságra.
2. Abban az esetben, amikor a miniszterelnök nem mond igazat - mint a megfigyelési ügyben -, az Országgyűlés úgy határoz, hogy az első pont lép életbe.
3. Az Országgyűlés többsége köszönetét fejezi ki Kosztolányi Dénes bizottsági elnök úrnak felfedezéséért: abszolút igazság az, amelyet a parlament többsége megszavaz, ez érvényes a bizottsági munkára is."

Kosztolányi Dénes "sekélyes közhelynek nevezte" ezt az indítványt, amely véleménye szerint a Kádár-rendszer csőlátó vezetőire emlékeztet.

(MTI)

Ajánló:

Megismerheti a testület tagjait.

Korábban:

(2000.02.23.)