Elérte az újabb nehézfém-szennyezés a Tisza magyarországi szakaszát<br/>

Vágólapra másolva!
Átért magyar területre a harmadik romániai eredetű szennyezés. Az újabb, nehézfémeket tartalmazó 30 kilométeres folt szintén Borsabányáról származik. A szakemberek továbbra sem tudják, pontosan mennyi nehézfém került a vízbe.
Vágólapra másolva!

Bodnár Gáspár a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság főmérnöke elmondta: a folyó tiszabecsi térségében szerdán 6
órakor észlelték, hogy szürkés színű lett a Tisza.

Az újabb, ezúttal is a romániai Borsabányánál bekövetkezett szennyezésről az ukrán hatóságtól értesültek a magyar szakemberek. Az újabb, főleg ólmot tartalamzó folt 30 kilométer hosszúságban úszik a Tisza vizében.

Az újabb nehézfém-szennyeződést a Novac Bányavállalat ülepítő tározójánál gátszakadás okozta - közölte Istenes Sándor ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője.

A gát kedden 15 órakor szakadt át, ugyanannál a tározónál, amelyből március 10-én 20-40 ezer tonnányi, nehézfémet tartalmazó zagy folyt ki. Az újabb szakadás során 2-3 órán át - míg a gátat sikerült eltorlaszolni - ömlött ki a káros anyag.

A szennyeződés a Visó patak tiszai torkolatától 50 kilométerre került a vízbe. Azt, hogy pontosan mennyi szennyezőanyag ömlött ki, egyelőre nem tudták megállapítani sem az ukrán, sem a magyar szakemberek.

A folyó mentén másodfokú vízminőség-védelmi készültséget tartanak, és óránként vesznek vízmintát a Tisza vízéből a szennyeződés mértékének megállapítására. Az első laboratóriumi vizsgálat adatai délutánra készülnek el.

A Tisza Tiszabecs és Vásárosnamény közötti szakaszán ismét katasztrófavédelmi intézkedéseket vezettek be 13 folyó menti szabolcsi településen. A területen továbbra is tilos a vízkivételt a Tiszából. A gátakhoz közeli ásott kutakból szintén tilos a vízkivétel.

(MTI)

Ajánló:

angolul