A szürke méreghullám végérvényesen felborítja a Tisza ökológiai egyensúlyát <br/>

Vágólapra másolva!
Elérte Szolnokot szerdán délután a Tiszán lefelé vonuló szennyezett víztömeg, és a folyó szabolcsi szakaszán is hasonló, nehézfémekkel telített hullámok hömpölyögnek több kilométeren át.
Vágólapra másolva!

Az első hullám március 10-én, a második szerda hajnalban, a harmadik pedig szerda délelőtt érte el a Tisza magyar szakaszát. A szennyezett víz feketés, szürkés színű, szabad szemmel is jól megkülönböztethető.

A három szennyeződést a március 10-ei, a romániai Borsabányánál bekövetkezett gátszakadás okozta. Az első információk két különálló gátszakadásról szóltak, de a magyar-román-ukrán vízügyi tárgyaláson kiderült, hogy csak egy vízáttörés volt a borsabányai derítőnél.

Magyar-ukrán-román környezetvédelmi tárgyalás

A szerdai volt az első alkalom, hogy közösen vitatta meg a magyar, a román és az ukrán kormány meghatalmazottja a határvizek sorozatos szennyezéseinek okait. A debreceni szakértői tanácskozás résztvevői a ciánszennyezés körülményeit, és a március 10-e óta történt nehézfém szennyezés okait, a megelőzés lehetőségeit tisztázták.

A három ország kormánymegbízottja szerda este aláírta a közös jegyzőkönyvet, ami kitér egy kölcsönös, összehangolt vízminőség-ellenőrzésre, illetve mindhárom országot kötelezi a Tisza vízgyűjtőterületén lehetséges szennyező források feltérképezésére. A három ország kormánymegbízottja szerda este aláírta a közös jegyzőkönyvet, ami kitér egy kölcsönös, összehangolt vízminőség-ellenőrzésre, illetve mindhárom országot kötelezi a Tisza vízgyűjtőterületén lehetséges szennyező források feltérképezésére.

A felek megállapodtak abban is, hogy mindhárom országban megszerveznek egy hatékonyabb riasztórendszert. A közös határvízi folyók feladataira a három ország az EU-tól akar pénzt szerezni.

RTL Klub

Az első hullám ólomszennyezettsége a megengedett érték ötszöröse volt Tiszafürednél. Kiskörét elhagyva a szennyezett víz egyre inkább nyúlik és szétterjed, a szennyezőanyagok koncentrációja csökken.

Az alakváltozás a szolnoki vízkivétel szempontjából kedvező, hiszen egységnyi vízmennyiségre így kevesebb nehézfém jut. A helyi illetékesek tájékoztatása szerint Szolnokon és a környező hat településen mindvégig ivásra, főzésre és mosásra alkalmas víz folyik majd a csapokból.

Figyelemmel kísérik a szennyezés terjedését külföldi szakértők is: az ENSZ és az Európai Unió szakemberei mintát vettek a Tisza vizéből. Az első szennyezésből vett minta vizsgálata már befejeződött a környezetvédelmi felügyelőség laboratóriumában. Az elemzés szerint réz, ólom és cink van a folyóvízben. Másfél hónappal ezelőtt szintén gátszakadás volt egy romániai ipari derítőnél, akkor 100 ezer köbméternyi cianiddal szennyezett víz jutott a Szamosba és a Tiszába.

A két folyó élővilága szinte teljesen kipusztult.

(MTI)

(RTL KLUB)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. március 15.)