Készenlétbe helyezték az árvízvédelmi osztagot a Tiszán<br/>

Vágólapra másolva!
Az árvízvédelmi osztagot a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság helyezte készenlétbe hétfő hajnalban. A szakemberek felkészültek a Keleti-főcsatorna torkolatának lezárására. Erre azért lehet szükség, hogy csökkenteni tudják a Tiszán vonuló, romániai eredetű nehézfém-szennyeződés okozta környezeti károkat.
Vágólapra másolva!

A Tisza mentén a másodfokú vízminőség-védelmi készültséget továbbra is fenntartják a vízügyi szakemberek. Óránként mintát vesznek a folyó vizéből, hogy pontosan tudják, merre tart a káros anyag a Tiszán - mondta Fazekas László, a nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetője.

A nehézfém-szennyeződés hétfőn délelőtt Tiszakanyár és Tiszatelek között volt. Tiszakanyáron hétfőn reggel 7 órakor észlelték a zavaros, barnásszürke árnyalatú szennyeződést.

A Tisza és a Szamos zsilipeit továbbra is zárva tartják, így a felduzzasztott folyóban jobban fel tud higulni a szennyeződés.

A romániai eredetű tiszai nehézfémszennyezés miatt vasárnap operatív törzs alakult Szolnokon a védekezés megszervezésére.

Nagy István, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője korábban elmondta: a nehézfémmel teli víz fogadása miatt minden eddiginél magasabbra, 745 centiméter körülire emelik a Tisza-tó vízszintjét, hogy minél kevesebb szennyezett víz jusson a tározó öblözeteibe.

A magyar határtól 184 kilométerre fekvő nagybányai REMIN vállalat borsabányai részlegében a tározó gátja péntek délelőtt szakadt át. A baleset során 20 ezer tonnányi, nehézfémtartalmú ipari üledék került a romániai Vaser-patakon keresztül a Viso folyóba, majd pedig a Tiszába - mondta Gönczy János, a Tisza-Szamos kormánybiztosa.

A magas cink- és ólomtartalmú üledék a Tisza azon szakaszát is szennyezi, amelyet a korábbi ciánkatasztrófa elkerült. Kedvezően befolyásolja azonban az oldott nehézfém-szennyeződés hígulását a Tiszába betorkolló Szamos magas vízhozama.

(MTI)