Hosszú távon veszélyezteti a Tiszát a romániai nehézfém-szennyeződés <br/>

Vágólapra másolva!
Megkezdődött a Keleti-főcsatorna torkolatának a lezárása, hogy a Tiszán vonuló, romániai eredetű nehézfém-szennyeződés ne juthasson be a csatorna vizébe. A legújabb mérési eredmények szerint határérték alatti a romániai eredetű, oldott állapotban lévő nehézfém-szennyeződés a Tisza vizében. Komoly gondot jelenthet ugyanakkor a Tisza árterében, a holtágakban az ólom kiülepedése, mert ez hosszú távon veszélyezteti az élővilágot.
Vágólapra másolva!

A munkát a nyíregyházi, a debreceni és a budapesti árvízvédelmi osztag tagjai végzik, s kedden délelőtt 10.00 órára kell végrehajtaniuk a feladatot. Az osztagok vízről, úszó eszközökről helyeznek úgynevezett szádfalat, vaslemezeket a torkolati mederbe. A lemezek garantáltan lezárják a főcsatorna torkolatát, így oda nem kerülhet nehézfém-szennyeződés. A szádfal kialakítására azért van szükség, mert a Keleti-főcsatorna zsilipje nem zár tökéletesen.

A vízben található nehézfémek 95-98 százalékban lebegő anyagokhoz kötötten vannak jelen. Erre az állapotra pedig nincs határérték megjelölve. A vízmintákon toxikológiai vizsgálatokat is végeznek.

A nehézfém-szennyeződésnek nincs olyan gyors pusztító hatása a víz élővilágára, mint amilyen a február eleji, szintén román eredetű ciánszennyeződés esetében volt. Akkor rövid időn belül elpusztultak az úgynevezett teszt-élőlények, most viszont 24 órával a fémszennyeződés után is életben vannak.

A Tiszán vonuló szennyeződés hétfőn kora délután Dombrád - Tiszabercel térségében tartott, s a mai nap folyamán eléri Tokajt. A folyó hazai szakaszán az oldott ólomtartalom a magyarországi mérések alapján nem sokkal haladja meg az erősen szennyezett vízre vonatkozó határértéket, azonban magas a lebegő anyagokhoz kötődő és így kiülepedő nem oldódó ólom és cink literenkénti 2,9 milligrammos mennyisége.

A szakemberek a szennyezés megérkezése előtt iszap- és vízmintákat vettek az összehasonlíthatóság érdekében. A méréseket a környezetvédelmi hatóságok és a Debreceni Egyetem akkreditált laboratóriumai végzik a nemzetközi normáknak megfelelő szabványos módszerek szerint.

Az árterekre kiülepedő szennyezés vizsgálata azért is fontos, mert itt mezőgazdasági tevékenységet végeznek.

Pepó Pál környezetvédelmi miniszter bejelentette: Romániában a péntekit követően nem volt második nehézfém-szennyezés. Korábban Illés Zoltán, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága elnöke arról nyilatkozott, hogy nem csak egy baleset történt.

A miniszter megjegyezte, hogy a nehézfém-szennyezésről kevés információt kaptak Romániától. A miniszter szombat este beszélt a romániai környezetvédelmi tárca kabinetfőnökével és háromoldalú magyar-román-ukrán találkozót kezdeményezett a kérdés megvitatására.

Pepó Pál szerint tárcája képes a nehézfém-szennyezésből adódó feladatok elvégzésére, ehhez nincs szükségük külön kormányzati segítségre. A Gönczy János által vezetett kormánybiztosi intézménynek a miniszter megítélése szerint a probléma egészével kell foglalkoznia, amelynek csak része a környezetvédelmi vonatkozás.

Eközben Szegeden tárgyalt a román és a magyar igazságügy-miniszter. Valeriu Stoica sajnálatát fejezte ki a Magyarországot ért romániai eredetű ökológiai katasztrófák miatt. Elmondta: a cián- és a nehézfém-szennyezést illetően azonos a román és a magyar kormány álláspontja. Ezek szerint nem a vádaskodás a megoldás, hanem a közös fellépés a környezeti katasztrófák okainak feltárására, a felelősség megállapítására, valamint a károk felmérésében és a helyreállításban.

A következő időszak fontos feladatának jelölte meg a potenciális veszélyforrások feltérképezését, s a környezetszennyezés megelőzését. Szerinte a jognak a természetvédelemben is komoly szerepe van, szolgálhatja a megelőzést, de eszköze lehet a büntetésnek is. ''Éppen ezért szükség van a magyar és a román jogászok kapcsolatának, együttműködésének további erősítésére''- tette hozzá.

Dávid Ibolya igazságügy-miniszter elmondta: a hazánkat ért környezetszennyezés nem politikai ügy, hanem szakmai, amelyet szakmai módon kell kezelni. A miniszter a sajtó nyilvánossága előtt ismételten arra kérte román kollégáját: vizsgálják felül a fokozott veszéllyel járó tevékenységet folytató cégeknél a biztonságtechnikai körülményeket.


Román lapok szerint Romániában évek óta nehézfémekkel szennyezik a vizeket
Egyes román lapok szerint a Visó és a Tisza vizét már rég óta szennyezik nehézfémekkel a román cégek, még ha a hatóságok nem is akarják elismerni. A román környezetvédelmin tárca vezetője szerint ugyanis a pénteki szennyezés nem okozott súlyos károkat Magyarországon.

(MTI)

Korábban:

(2000.03.13.)