Működésképtelenné válhat a nemzetbiztonsági bizottság<br/>

Vágólapra másolva!
Amennyiben a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagjai bojkottálják a testület munkáját, az a Házszabály szerint nem befolyásolja érdemben a bizottság működését. Ha viszont az FKGP-s és az MDF-es tagok sem vesznek részt a testület munkájában, akkor a jövőben a bizottság nem hozhat határozatokat. Ez hosszú távon azt eredményezheti, hogy ezen a területen megszűnhet a parlament kormány fölötti kontrollja.
Vágólapra másolva!

A nemzetbiztonsági bizottság jövő heti ülésén elfogadja a testület féléves munkatervét. Ebben többek között Kövér László titkosszolgálati és Szabó János honvédelmi miniszter, valamint Demeter Ervin politikai államtitkár, leendő titkosszolgálati miniszter meghallgatása szerepel. A bizottság fideszes tagjai viszont azt tervezik, nem vesznek részt a testület ülésein mindaddig, amíg Vancsik Zoltán (MSZP) nem mond le bizottsági tagságáról. A képviselők a jövő heti bizottsági ülésen szólítják fel a távozásra Vancsikot. Ezt azzal indokolják: a politikus zsarolhatóvá vált, mert fiát kábítószer birtoklása miatt letartóztatták Bécsben.

A hírek szerint a fideszesekhez csatlakoznak a bizottság kisgazda és MDF-es tagja is, bár mint Horváth Balázs (MDF), a testület tagja lapunknak elmondta, erről csak a jövő heti ülés után döntenek. Hangsúlyozta, a kezdeményezés nem Vancsik Zoltán személye ellen szól: ezzel a képviselőt és a bizottságot akarják védeni. Vancsik azonban nem mond le, mert szerinte a fia letartóztatásának nincs köze a grémium munkájához.

Keleti György (MSZP), a bizottság elnöke lapunknak elmondta, nem tartja meglepőnek a kormánypárti kezdeményezést. Azt azonban megjegyezte, ha az öszszes kormánypárti képviselő szabotálja a bizottság munkáját, a testület nem hozhat határozatokat. Ebben az esetben Keleti tájékoztatja Áder János házelnököt. Keleti György azt is elmondta, a C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen a titkosszolgálatok vizsgálják az esetleges kockázati tényezőket, ezért talán nem a fideszeseknek kellene eldönteniük, zsarolható-e Vancsik Zoltán. Különben is: ha a képviselő valóban zsarolható, az független attól, tagja-e a bizottságnak - tette hozzá Keleti.

A házszabály kimondja: a bizottságok határozatképességéhez a bizottsági tagok több mint felének, a tanácskozóképességhez pedig több mint egyharmadának jelenléte szükséges. Ha a testület
határozatképtelen, az ülést ugyanazzal a napirenddel megismétlik, ám ezen már - az elnökön, illetve alelnökön kívül - egy kormánypárti és egy ellenzéki képviselő jelenléte is elegendő a határozatképességhez. A házszabály arról nem rendelkezik, mi a teendő, ha egy állandó parlamenti
bizottság hosszú távon határozatképtelen, azt viszont kimondja, hogy minden képviselőnek kötelessége részt venni annak a bizottságnak az ülésein, amelyiknek tagja.

Vancsik Zoltán a Népszavának korábban úgy nyilatkozott, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal folyamatosan ellenőrzi, s az NBH az elmúlt években egyetlen észrevételt, kifogást sem tett. Szabó Gábor, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter hivatalvezetője ezt közleményében cáfolta. Hangsúlyozta, Vancsikot legutóbb a bizottsági taggá történt kinevezése előtt ellenőrizték.

(Népszava)

Korábban:

(2000. március 6.)