Fantomtanúk perdöntő vallomásai<br/>

Vágólapra másolva!
Először szembesülnek egy fegyveres gyilkosság vádlottai olyan koronatanúk terhelő vallomásaival, akiket a bíróság a nyilvánosság teljes kizárásával, különösen védett tanúként hallgatott ki. A tanúkat még a tárgyalást vezető bíró sem ismeri, vallomásukat egy másik bíró rögzítette. A jogszabályok tavaly március óta teszik lehetővé a fenyegetett tanúk elkülönített meghallgatását.
Vágólapra másolva!

Hazánkban első ízben várható, hogy egy brutális gyilkosság vádlottait olyan személyek vallomásai alapján ítéli el a bíróság - ha ezen bizonyítékokat valósnak fogadja el -, akiket különösen védett tanúként még maga a bíró sem ismer.

A terhelő vallomás kivonatát ma tekinthetik meg a vádlottak és védőik a Pest Megyei Bíróság épületében. A tanúnak semmilyen adata nem szerepel az iratban. A vádlottak észrevételeiket, kérdéseiket írásban foglalhatják össze, amelyeket azután a megyei bíróság erre kijelölt másik bírája továbbít a védett tanúnak.

A szóban forgó maffiaszerű leszámolás 1996-ban történt. A nyomozás adatai szerint az éjszakai életben Olasz Misi néven ismert G. Mihályt az egyik legismertebb bűnözői csoport négy tagja egy anyagi vita rendezése ürügyén Szada község közelébe csalta. Az országúton egy Mercedesben várakoztak, mikor a férfi az autóhoz lépett. A Mercedes egyik utasa hasba lőtte Olaszt, majd a sérült férfit betuszkolták a csomagtartóba. Egy elhagyatott erdőben megálltak, és a jajgató férfit még a gépkocsiban egy másik személy közvetlen közelről háromszor fejbe lőtte. A holttestet elrejtették, majd elhagyták a helyszínt.

A rendőrségi nyomozás csak hónapokkal később vezetett eredményre. Két személyt, egy ellenérdekeltségű bűnözői csoport tagjait gyanúsították a gyilkosság elkövetésével. A vádemelés megtörtént, s a bírósági tárgyalás is megkezdődött. A bíró azonban egy részlet tisztázására pótnyomozást rendelt el, amelynek során az eljárásban addig nem szereplő személyek jelentkeztek tanúként.

A tanúk másik két személyről szolgáltak terhelő adatokkal. Ám tartva az elkövetők bosszújától, kérték, hogy a bíróság különösen védett tanúknak nyilvánítsa őket, s ennek megfelelően gondoskodjanak adataik és személyük védelméről. A vallomások alapján eljárás indult a két megnevezett férfi ellen. A gyilkos lövések leadásával most egyiküket vádolja az ügyészség.

A büntetőtárgyalást vezető bíró, Miszori László a Magyar Hírlapnakl elmondta: ő maga sem ismeri a vád koronatanúját. Az idevonatkozó jogszabályoknak megfelelően a megyei bíróság egy korábban kijelölt bírája az ügyészség képviselőjével együttesen szervezte meg a tanúk meghallgatását.

Mint a lap megtudta, a különleges ügy tárgyalásának folytatását március 17-ére tűzték ki. Ítélet március 29-én várható.

Gaál Zoltán

(Magyar Hirlap)