Nem lesz belső vizsgálat az egyházi B-kasszák ügyében <br/>

Vágólapra másolva!
Keresztes Szilárd, a Magyar Katolikus Püspöki Kar gazdasági bizottságának elnöke megerősítette, hogy az egyházmegyék központi költségvetéséért minden esetben a megyéspüspök és munkatársai, az egyházközségek pénzkezeléséért viszont, erkölcsileg és pénzügyileg is, a plébános, illetve a vezető lelkész a felelős.
Vágólapra másolva!

A hajdúdorogi görög-katolikus megyéspüspök ezt a Szeged-Csanádi Egyházmegyén belüli, a sajtó középpontjába került gazdálkodási kérdések, az úgynevezett B-kasszák kapcsán közölte, jelezve, hogy a konkrét ügyről nem kíván nyilatkozni. Az esettel összefüggésben hangsúlyozta, hogy mindig meg kell különböztetni az embert és az intézményt, s az esetleges emberi hibából nem lehet az egyházmegyére, a teljes egyházra vonatkozóan általánosítani.

Keresztes Szilárd tájékoztatott arról, hogy egy 1984-ben jóváhagyott belső rendelkezés szerint minden egyházközségnek két pénztára és két pénztárkönyve van: az egyik az úgynevezett egyházközségi pénztár, ezen folynak keresztül az általános kiadások, a másik a templompénztár, amelybe például az alkalmi perselypénzek és az adományok kerülnek.

A püspök hangsúlyozta, hogy az előbbi pénztárat egy képviselőtestület, az utóbbit pedig a kerületi esperes és az adott megyéspüspök rendszeresen ellenőrzi. Kiemelte, hogy a templompénztár nem azonosítható azzal, amit a sajtó rendszeresen "bitang-kasszaként" említ. Keresztes Szilárd utalást tett arra is, hogy létezik egy harmadik pénztár, az úgynevezett stólapénz-kassza is, amelyben például a napi misék, valamint az esketések bevételei kerülnek.

Én hiszem azt, hogy ma döntő többségében, majdnem kizárólagosan szabályosan folyik a pénzkezelés, hogy kisebb összegekben sincsenek zsebből való kifizetések - mondta. Megítélése szerint a püspöki kar nem fog átfogó kivizsgálást kezdeményezni a konkrét eset kapcsán, az ugyanis, mondta, sértené az egyházmegyék önállóságát.

Keresztes Szilárd jelezte, hogy átláthatónak tarja az egyházon belüli gazdálkodást, és úgy látja, hogy ma az adószabályok betartásával is lehet szabályosan kezelni az egyházközségek pénzeit.

(MTI)

Korábban: