Negyvenmillióért újítják fel a miniszterelnöki íróasztalt<br/>

Vágólapra másolva!
Visszakerülnek eredeti helyükre - a parlament miniszterelnöki szobájába - az egykori kormányfői bútorok. Az íróasztal és a szekrények felújítása körülbelül 40 millió forintba kerül. Az 1899-ben készített mahagóni íróasztalt és szekrényeket 1902-től egészen a Rákosi-rendszerig használták a miniszterelnökök. Az ötvenes években először a Kiscelli Múzeumba, majd az épület földszintjére száműzték a bútorokat. Azóta a mindenkori miniszterelnöknek készült íróasztalt a parlament üzemfenntartási osztályvezetői használták.
Vágólapra másolva!

A bútorok felújítására pályázatot írt ki az országgyűlés hivatala. Az első forduló eredménytelenül zárult: egyetlen jelentkező sem akadt. Az országgyűlés hivatala ezért egy újabb pályázatot írt ki, erre január 31-ig lehet jelentkezni, de már 26-ig nyolc restaurátor nyújtott be ajánlatot. A tervek szerint 2000. augusztus 20-án ismét eredeti állapotában látható majd a miniszterelnöki bútorzat.

Nemcsak a bútorok költöznek: a kormányfő tavaly augusztusban váltott dolgozószobát: az Országház középső részébe költözött vissza, ahová Steindl Imre, a Parlament tervezője még a múlt században megálmodta a mindenkori miniszterelnök irodáját.

A kormányfők ugyanis a Rákosi-rendszerben átköltöztek az eredeti miniszterelnöki irodából a parlament másik felébe, egy 150 négyzetméteres terembe. Az eredeti kormányfői bútorokat a költözés alatt leselejtezték, és egy részüket – egy zöld színű bőr ülőgarnitúrát – kidobták. A megmaradt íróasztalt és szekrényeket először a Kiscelli Múzeumba vitték, majd innen a hetvenes évek elején ismét visszakerült a Parlamentbe. Ettől kezdve az üzemfenntartási osztályra kerültek, és harminc éven keresztül az osztályvezető irodájában álltak a miniszterelnöki bútorok.



A rendbe hozott bútorokat ismét a mindenkori miniszterelnök használhatja majd. Arra a kérdésre, hogy kiállítják-e a Parlamentben a felújított bútorokat, vagy augusztus 20. után azonnal birtokba veszi őket Orbán Viktor miniszterelnök, Borókai Gábor nem tudott válaszolni.

Schönauer Sándor, az országgyűlés hivatalának jelenlegi üzemfenntartási vezetője hét éve használja a mahagóniasztalt és a szekrényeket. Az osztályvezető szerint csak azért nem vesztek el az ülőgarnitúrával együtt a garnitúra többi részei is, mert elődjének megtetszett az íróasztal, és nem engedte kidobni.

Valószínűleg az ötvenes években sérült meg annyira az asztal, hogy most negyvenmillióba kerül a felújítása. A restaurálási költségek óriási részét annak a több mint hétszáz, eozinfestésű porcelándísznek az újragyártása teszi ki, amiket egyszerűen lefeszítettek a bútorokról, vélhetően a Rákosi-érában. Az egyik névtelenséget kérő restaurátor-pályázó az [origo]-nak elmondta: a bútort ezek a porcelándíszek teszik igazán különlegessé.

"Még soha nem volt a kezeim között ilyen különleges darab" - mondta a restaurátor, aki az egyik legnagyobb magyar múzeum főmunkatársa.

A díszeket csak a Zsolnay-gyár tudja újrakészíteni, mivel az eozinmáz titkát csak ők ismerik. Kerekes Mihály, a Zsolnay-gyár gazdasági igazgatója az [origo]-nak megerősítette: valóban csak ők ismerik az eozin titkát, ezért ők is pályáznak a felújításra.
Az előbb idézett restaurátor elképzelhetőnek tartja, hogy a Zsolnayval együttműködve indul a pályázaton.

A mahagónibútor-garnitúra 1899-ben készült, Steindl Imre tervei szerint Thék Endre Üllői úti üzemében. A bútoregyüttest kiállították az 1900-as párizsi világkiállításon, ahol aranyérmet nyert. Ezután került a Parlamentbe. Széll Kálmántól egészen Dinnyés Lajosig használták a magyar miniszterelnökök ezeket a bútorokat.

A miniszterelnökök közül legrövidebb ideig gróf Hadik János koptathatta az íróasztalt, 1918. október 30-31-én. A legtöbbet gróf Bethlen István használhatta: több mint tíz éven keresztül dolgozott a bútorok között, 1921. április 14-től 1931. augusztus 24-ig.

A teljes garnitúrához a most meglévő íróasztal, könyvszekrény, ruhásszekrény, szalonasztal mellett ülőgarnitúra, polc és porcelán mosdószekrény is tartozott - tudta meg az [origo] Vámos-Lovai Zsuzsannától, az Iparművészeti Múzeum főigazgató-helyettesétől.

Ezeket a hiányzó bútorokat nem gyártják újra. Teljesen új tervek alapján készítenek egy, a réginél kényelmesebb ülőgarnitúrát – mondta Schönauer Sándor.

Komáromi Gergely

Ajánló:

A gyár története, termékismertető, vendégkönyv