Az MSZP egyik alelnöke szerint a kisgazdapárt a későbbiekben a szocialisták szövetségese lehetne<br/

Vágólapra másolva!
Molnár Gyula, az MSZP egyik alelnöke írta a párt szövetségi politikájáról szóló javaslatot. Eszerint az MSZP-nek nincs ideális szövetséges-jelöltje. A nyitásra viszont szükség van, ezért az SZDSZ mellett a Független Kisgazdapártban lát lehetséges partnert Molnár.
Vágólapra másolva!

Molnár Gyula

A javaslat szerint az SZDSZ-t továbbra is lehetséges stratégiai szövetségesként kell kezelnie az MSZP-nek.
Az "MDF-MDNP-MKDSZ által meghatározott, még csak körvonalazódó alakulattal" való összefogás gyakorlati esélyeit elenyészőnek minősíti az alelnök.
Hosszú távon lehetséges partnerként került említésre az FKGP. Ehhez azonban olyan változásokra lenne szükség a működésükben, ami a jelenlegi helyzetben kevéssé valószínűsíthető - áll a dokumentumban.

A szerző szerint külön figyelmet kell fordítani "a szélsőjobboldal, nevezetesen a MIÉP" megerősödésének, mert esélye van arra, hogy "harmadik erővé" váljon a magyar politikai közéletben.
Molnár Gyula úgy látja: a MIÉP már jelenleg reális veszélyt jelent a magyar demokrácia működésére. Szerinte fennáll annak a veszélye, hogy a Fidesz-vezette koalíció 2002-ben - bázisának szélesítésére - a szélsőjobboldalt is hivatalos részesévé teszi az általa vezetett együttműködésnek.

A javaslat kitér arra is, hogy szükséges az egységes baloldali ifjúsági szervezettel kialakított kapcsolat erősítése - szervezeti és politikai értelemben egyaránt -, elkerülve a "kipipálandó partner státuszát".

Molnár szerint nehezen képzelhető el a klasszikus kétpárti, dualitásra épülő modell megjelenése a 2002-es választásokon.
Az alelnök az MSZP szerepvállalását meghatározó ténynek nevezi, hogy jelenleg "ez a párt jelenti a legjelentősebb és leginkább támogatott baloldali erőt, ami felelősséget ruház rá a baloldali összefogás és együttműködés megteremtését illetően".
Az értékelés szerint az Agrárszövetséggel és az MSZDP-vel való viszony rendezése szükségesnek látszik, noha ennek nyeresége önmagában nem lesz döntő jelentőségű.
Sokkal nehezebb a Munkáspárthoz való megfelelő viszony kialakítása - írja Molnár Gyula, rámutatva arra: a Munkáspárt annak idején a rendszerváltás tagadásával határozta meg önmagát, és a jelenlegi programjának számos eleme - például a NATO-tagság elutasítása - csak saját alapelveinek megtagadásával lenne elfogadható az MSZP számára.

"Tekintettel arra, hogy a jobboldali-konzervatív és a baloldali-liberális szavazók tábora lényegében kiegyensúlyozottá vált, a politikai elképzelések megvalósításának lehetőségét a ma még bizonytalanok 30-40 százalékos táborában kell keresnünk" - írja.
Az alelnök úgy látja: szükség van arra, hogy az MSZP más pártok és társadalmi szervezetek felé is nyisson, mert - mint írja - megtörténhet, hogy a baloldal összes ereje sem lesz elég a választási győzelem eléréséhez.

(MTI)

Ajánló: