Az olasz igazságszolgáltatás késlekedése miatt 31 maffiatag kiszabadult<br/>

Vágólapra másolva!
Az igazságszolgáltatási eljárások késlekedése miatt a hét végén Milánóban harmincegy olyan személyt kellett szabadlábra helyezni, akit első fokon életfogytiglani vagy több évtizedes börtönbüntetésre ítéltek. Az ok: lejárt a törvényben előírt idő, amelynél többnek nem szabad eltelnie az első és a másodfokú tárgyalás között.
Vágólapra másolva!

Az olaszországi maffiás szervezetek könyörtelen gyilkosairól, rablóiról van szó, akiket még 1994 októberében tartóztattak le Milánóban bűnszövetkezetben való részvétel és kábítószer-kereskedelem vádjával. Az első fokú tárgyalás 1996 márciusában kezdődött, és 1998 áprilisában ért véget meglehetősen súlyos ítéletekkel: harmincegy személyre életfogytiglani, további negyvenhétre pedig összesen ezerévi börtönbüntetést róttak ki.

Az illetékes bírók most kénytelenek voltak tudomásul venni, hogy az előírások miatt a bűnözőket nem tarthatják tovább rács mögött, hiszen a bírósági procedúra kifutott az időből. Az első és a másodfokú tárgyalás között ugyanis legfeljebb másfél év telhet el, így az érintettek - letartóztatásuk után hat évvel - még el sem jutottak a fellebbviteli fórumig. Huszonhárom személyt ezért a hét végén ki kellett engedni a cellából, csak azok maradtak benn, akik ellen más ügyekben is eljárás folyik.

A szabadlábra helyezettek között nyolcra életfogytig tartó börtön várt volna, de a többiekre is nyolctól harminc évig terjedő börtön várna, ha a fellebbviteli bíróság helybenhagyta volna az ítéletet. Ezek az emberek most akár el is tűnhetnek a hatóságok szeme elől, hiszen senki nem tartóztathatja őket fel, és a megfigyelés alól is mentesülnek. Egyetlen kötelességük van csupán: időnként meg kell jelenniük az illetékes rendőri felügyeleti szervnél. Kérdés, hogy megteszik-e, hiszen akire életfogytiglani zárkafogság vár, könnyen gondolhatja, hogy inkább megéri számára a szökés útját, a végtelen bujkálást választani.

A bírók, rendőrök és mindazok a személyek, akik a maffiás szervezetek tagjainak a kézre kerítésében és elítélésében éveken keresztül nagy erőfeszítéseket tettek, most egyöntetűen vallják, hogy a maffiával szemben az állam kudarcot vallott, mégpedig saját játékszabályai miatt. Nem egyes bírókat tartanak felelősnek, hanem az igazságügyi rendszer egészét tekintik betegnek.

A bíróságokra rendkívüli teher hárul: jelenleg 3,3 millió bűnesetben várnak a bírósági eljárás megkezdésére, és torlódnak a folyamatban lévő ügyek.

(MTI)