Jövőre egységesítik a felvételi rendszert<br/>

Vágólapra másolva!
Átalakul a felsőoktatási felvételi rendszer 2001-től, melyhez az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda szervezeti és tartalmi működésének fejlesztésére is szükség van. A reformok a felvételik és a tudásszint felmérésének egységesítése felé mutatnak.
Vágólapra másolva!

A mai felsőoktatási képzésben egyre inkább a piaci viszonyok érvényesülnek, a hallgatók megrendelőkként lépnek fel az oktatási intézményekkel szemben.

Ahhoz, hogy a jelenlegi viszonyokkal lépést lehessen tartani, az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda (OFFI) fejlesztésére van szükség. Ezért az OFFI a közeljövőben állami tulajdonú közhasznú társasággá alakul át, ami lehetővé teszi az Oktatási Minisztériumtól való világos elkülönülést. Az így létrejött társaság a bevételeket teljes egészében visszafordítja a felsőoktatási tájékoztatásra.

A felvételi eljárások reformjának fő céljai, hogy az államilag finanszírozott helyeket az arra legalkalmasabbak kapják - hangsúlyozta Kiss Ádám felsőoktatási helyettes államtitkár tegnapi tájékoztatóján. Cél az is, hogy a jelentkezők tudásszintje összehasonlíthatóvá váljon, és az intézmények között verseny alakuljon ki a hallgatókért.

Ma körülbelül harmincféleképpen számítják ki a különböző iskolák a felvételi pontokat, a pluszpontok terén is óriási különbségek vannak - mondja Kiss. Ez lehetetlenné teszi a hallgatók tudásszintjének összehasonlítását. Ezért az Oktatási Minisztérium az egységes felvételi rendszer megvalósítására törekszik, ami talán 2005-ben az egységes érettségi felvételiként való elfogadásával létre is jön majd.

A 2001-es új felvételi eljárásban már az eddigitől eltérően nem szakok szerint, hanem szakmacsoportokra lebontva adják meg a keretszámokat, ami mobilitási lehetőséget nyújt a hallgatóknak. Az Oktatási Minisztérium elsődleges feladatának tartja, hogy segítse a felsőoktatásban továbbtanulni szándékozókat a szakirányok és az intézmények közötti választásban. Ezért az egyetemek és főiskolák adatszolgáltatását folyamatossá, megbízhatóvá és naprakésszé kell tenni.

A hozzáférhetőséget, a fejlettebb országokhoz hasonlóan az internet bevetésével is könnyíteni kell - jelezte a helyettes államtitkár.

Varga Dóra

(Magyar Hirlap)