Elfogadták a drogellenes nemzeti stratégia tervezetét<br/>

Vágólapra másolva!
A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság hamarosan a kormány elé terjeszti a kábítószer-ellenes nemzeti stratégia tervezetét. A tervezet több minisztérium és helyi szervezet számára határozza meg a rövid, közép- és hosszú távú stratégiai célokat.
Vágólapra másolva!

A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság pénteken egyhangú szavazással elfogadta a kábítószer-ellenes nemzeti stratégia tervezetét - jelentette be a testület tanácskozását követő sajtótájékoztatón Topolánszky Ákos, az Ifjúsági és Sportminisztérium kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkára. A tervezet megalkotását az indokolta, hogy a 90-es évek elejétől drámai módon nőtt a kábítószer-fogyasztás, valamint az ezzel összefüggésbe hozható bűncselekmények száma.

Magyarországon a leginkább a marihuána használata a jellemző, ezt követik a különböző amfetaminszármazékok, de aggasztó mértékben elterjedtek a kemény drogok is.

A nemzeti stratégia négy fő célt határoz meg, amelyek megvalósításához társadalmi összefogásra van szükség. A tervezet csupán az irányvonalakat körvonalazza, a konkrét feladatok az ügyben érintett minisztériumok - Egészségügyi Minisztérium, Oktatási Minisztérium, Ifjúsági és Sportminisztérium, Belügyminisztérium -, illetve az önkormányzatok, helyi szervezetek feladata.

Az első fő feladat az, hogy a társadalom együttműködjön a drogkérdésben. Ehhez elsősorban a megfelelő képzéseket kell szervezni - mondta Topolánszky. Helyi drogkoordinátorokra, munkahelyi drogszakemberekre van szükség.

Nagyobb hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre, ehhez helyi fórumokat, szervezeteket kell létrehozni. Felméréseket kell készíteni az ország drog-helyzetéről, valamint különböző kiadványokon keresztül fel kell világosítani a fiatalokat a droggal járó veszélyekre.

A harmadik fontos szint a drogproblémákkal küzdők rehabilitációja. Ehhez megfelelő programokat kell szervezni, létre kell hozni megyénként legalább egy konzultációs központot, drogambulanciát, detoxikációs és addiktológiai részleget. Emellett elengedhetetlen a hosszúterápiás közösségek megteremtése.

Elsősorban a belügyminisztérium feladata csökkenteni a drogokhoz való hozzáférés lehetőségét. Ehhez a büntető törvénykönyv módosítása, szigorítása is szükséges.

Topolánszky hozzátette: a feladatok meghatározása három szinten történik. A rövid távú célok a közvetlenül a kormány előtt álló feladatokat, a középtávú célok a 2001-2002-es költségvetési évek vonatkozásában határozzák meg a tennivalókat (például plusz 300 férőhelyet akarnak a drogbetegek számára kialakítani a kórházakban), míg a hosszú távú célrendszer a 2009-ig elérendő célok megvalósításához szükséges feladatokat összegzi.

A tervezetet a kormány hamarosan tárgyalni fogja. Topolánszky azt reméli: három hónapon belül megtörténhet a tervezetről a végső szavazás.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Itt részletesen olvashat a kábítószer-helyzetről, a jogszabályokról, különböző droggal kapcsolatos kiadványokról.