Hiányoznak a tervek a belvíz ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Nem dolgozták ki időben a tárcák a belvíz okozta problémák rendezésének intézkedési, finanszírozási tervét. A késlekedés és a pénzhiány miatt zavar támadhat a védekezési munkák irányításában. Szakemberek szerint kizárólag a forrás hiánya az oka, hogy a tavaly tavasz óta szinte szünet nélkül pusztító belvíz elleni elvezetőrendszer kiépítése a mai napig nem kezdődött meg. Apró toldozgatások helyett sokéves aktív munkára lenne szükség. Vállalkozó lenne, s folyóink képesek lennének levezetni a most még hektárok százezreit borító belvizet.
Vágólapra másolva!

Nem készültek el időben a tárcák tervei a belvíz elleni védekezés költségigényére vonatkozóan. Valamennyi érintett minisztérium (belügy, egészségügy, földművelésügy, környezetvédelem, vízügy) határidő-módosítást kért, és várhatóan január 11-re dolgozza ki a munkák finanszírozási tervét.

A késlekedés azért jelent komoly gondot, mert emiatt veszélybe kerülhet a kormányzati előterjesztés benyújtásának január 25-i határideje - jelentette ki Váradi József, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium (KHVM) főosztályvezetője. Ez esetben pedig nem születik időben döntés a szükséges pénzekről.

Pedig addig biztosan nem csökken a belvízveszély, amíg egységes, összefüggő vízelvezető csatornarendszert nem építenek ki. Egyelőre csupán ideiglenes munkák, látszatmegoldások segítenek a kritikus helyzeten - jelentette ki lapunknak Schieber József, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőhelyettese. A szivattyúzás ugyanis csak időlegesen segíthet, hiszen az eltávolított víz helyén törvényszerűen új képződik. A szivattyú ereje folyamatosan mozgásra kényszeríti a vizet, a föld alatti vízereket kitágítja. Ugyan a költséges látszatintézkedéseknek köszönhetően a házak nem állnak folyamatosan víz alatt, mégis: megállíthatatlanul új víz veszi körül ezeket.

Vízügyi szakértők állítják: hazai folyóink, csatornáink képesek arra, hogy a keletkező belvizet, akár a rekord mennyiségű csapadékot is levezessék. Ehhez azonban összeköttetés kell a mély fekvésű területek, árkok és a folyóhálózat között. A természeti csapások mindinkább a munka fontosságára hívják fel a figyelmet. Az idő pedig sürget, hiszen a legjobb esetben is több évre van szükség a teljes rendszer kialakítására - szögezte le Schieber József.

Amennyiben a kormány biztosítaná a szükséges forrást, azonnal megkezdődhetne a munka. Kapacitásgondok nincsenek, vállalkozók sokasága vár ilyen feladatokra - hangsúlyozta Váradi József. A vízügyi igazgatóságok védelmi tervében szerződések biztosítanak vállalkozókat a feladatok azonnali megkezdésére. Ehhez azonban még mindig hiányzik a fedezet.

Csupán Fejér megye néhány településén 100 milliós nagyságrendű a rendszer kialakításának költsége. De szakemberek állítják: az igazi hiányosságok a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon vannak.

Amíg lehet, a központi költségvetési tartalék nélkül igyekeznek megoldani a belvíz elleni védekezés és a helyreállítás költségeit - jelentette ki lapunknak Antók Gábor, a KHVM főosztályvezető-helyettese. A tárcák büdzséjének átcsoportosítása azonban elkerülhetetlen.

Bár december végén a bel- és a pénzügyminiszter azonnali előleget ígért néhány kelet-magyarországi településnek, Gyula polgármesteri hivatalának városgazdálkodási osztályához még egyetlen fillér sem érkezett.

(Népszava)

Ajánló:

A Vízügyi Minisztérium megemlékezése az árvízről