Újabb agyhártyagyulladásos beteg <br/>

Vágólapra másolva!
Újabb, ezúttal a budapesti Petőfi laktanyában szolgáló kiskatona került kórházba gennyes agyhártyagyulladással. A fiatalember otthon, Debrecenben lett beteg, ezért az ottani kórházban ápolják. Most azt próbálják kideríteni, hogy a laktanyában, vagy Debrecenben kapta el a fertőzést.
Vágólapra másolva!

Nagy László Roland 21 éves és a budapesti Petőfi laktanyában katona. Már legalább egy hónapja rosszul érezte magát, lázas volt, köhögött, mikor december 29-én hazautazott szüleihez Debrecenbe.
"Szombaton este lázasodtam be, 40 fokos láz, vasárnap reggelre kezdett fájni a fejem úgy, hogy majd' bele bolondultam, kihívtuk a mentőt és behoztak ide."

A Kenézy Gyula kórházban kiderült, Lászlónak gennyes agyhártyagyulladása van. Állapota azóta sokat javult. Rokonait a tisztiorvosi szolgálat felkereste és beoltotta.

Vasárnap kiengedték a budapesti Szent László kórház intenzív osztályáról azt a kalocsai kiskatonát, aki az elsők között kapta el a gennyes agyhártyagyulladást. János már jobban van, de a beszéd még mindig nehezére esik. Arról beszélt, hogy a laktanyában igen rossz körülmények között élnek, nincs se melegvíz, se rendes fűtés.

"Egy olajkályha volt egy körletben, 22 ember nem tudja megszárítani a ruháját, amelyet egész nap összevizezett."

Jelenleg több mint 30 gennyes agyhártyagyulladásos beteg van az országban, közülük 10-en kiskatonák, további hét betegnek van kapcsolata a két laktanyában szolgáló kiskatonák valamelyikével. Így például a miskolci kórházban lévő fiúnak a bátyja szolgál a szabadszállási laktanyában. Mostanra már a szakemberek sem tagadják, hogy a betegség járványos méreteket öltött.

A gennyes agyhártyagyulladás cseppfertőzéssel terjed, tehát köhögéssel, tüsszentéssel ugyanúgy, mint az influenza. Az első tünetek 10 napi lappangás után jelentkeznek. Ezek a magas láz, levertség, hányás, erős torok és végtagfájdalom, bőr alatti bevérzés. A gennyes agyhártyagyulladás, ha időben észreveszik antibiotikumokkal gyógyítható.

A gennyes agyhártyagyulladás minden évben fertőz, és 40-50 embert betegít meg, igaz most egy hónap alatt volt csaknem ennyi megbetegedés. Annak ellenére, hogy a betegség gyógyítható, mindig vannak halálos áldozatai. December eleje óta négyen haltak bele a gennyes agyhártyagyulladásba, két csecsemő, egy kamasz és egy 54 éves asszony.

(RTL KLUB)

Korábban:

(2000. január 3.)