További vizsgálatok a Kaya Ibrahim-féle cégeknél<br/>

Vágólapra másolva!
Márciusig meghosszabbította a Fővárosi Főügyészség a nyomozást a Kaya Ibrahimnak eladott, úgynevezett Fidesz-közeli cégekkel kapcsolatban - értesült a Magyar Hírlap Dézsi Mihálytól, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.
Vágólapra másolva!

A német hatóságoktól még mindig nem jött visszajelzés a nemzetközi jogsegély keretében történt augusztusi magyar megkeresésre - tudta meg lapunk a Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti irodáján.

A BRFK egyébként egyszer már meg akarta szüntetni a nyomozást, azonban a Legfőbb Ügyészség ehhez nem járult hozzá. Decemberben pedig, amikor a hosszabbítás határideje lejárt, újabb negyed évvel, 2000 márciusáig toldották meg a nyomozás határidejét.

A német illetékesektől még mindig nem jött visszajelzés arra a tavaly augusztusi megkeresésre, amelyet a Legfőbb Ügyészség a nemzetközi jogsegély keretében intézett hozzájuk Kaya Ibrahim, a Németországban élő török vendégmunkás tanúkihallgatásának kezdeményezésére.

Erre a kinti társszerveket kérték fel olyan formában, hogy a magyar hatóságok által írásban leírt kérdéseket - a hazai ügyészségi szakemberek részvétele nélkül - a német hatóságok tegyék fel Kaya Ibrahimnak.

A nyomozást a Népszabadság által feltárt fantomcégek ügyében 1998 őszén rendelték el közokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt. A BRFK könyvvizsgálói egyébként 1999 márciusa óta foglalkoztak a társaságok irataival, azok után, hogy tavaly februárban a rendőrség bekérte az érintett cégek adó- és tb-iratait is.

Emlékezetes: ekkor Simicska Lajos volt az APEH elnöke, és a társadalombiztosítás ügyei is átkerültek az adóhatósághoz. Az ügy érdekessége, hogy Simicska korábban több Kaya Ibrahimnak eladott cégben is érdekelt volt.

Mint ismert, 1995. július 25-én Schlecht Csaba tizennégy, az ellenzék által Fidesz-közelinek nevezett vállalkozást adott el Kaya Ibrahimnak, s ezen vállalkozásoknak ezt követően nyomuk veszett. Időközben kiderült a fantomizálódott társaságokról, hogy jelentős köztartozásokat hagytak hátra. Csak a korábban Századvég Kft. néven ismertté vált, majd Centumra átkeresztelt cég adó- és tb-tartozása meghaladja a százmillió forintot. Eladása pillanatában tulajdonosai Stumpf István jelenlegi kancelláriaminiszter, Kövér Szilárd, Kövér László titokügyi miniszter testvére és Simicska Lajos lemondott APEH-elnök, aki jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank tanácsadójaként tevékenykedik, valamint Schlecht Csaba, a Mahir Rt. Simicskát felváltó vezetője voltak.

Schlecht Csaba laptársunk korábbi értesülése szerint kihallgatásakor nem emlékezett a 14 cég eladásának körülményeire, lapunk korábbi érdeklődését pedig azzal hárította el, hogy majd azt követően nyilatkozik, amint megszólal a történet nálánál lényegesen érdekesebb figurája.

Ferenczi Krisztina

(Magyar Hirlap)