Titkos megfigyelések: Világosi levele Orbánhoz

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Világosi Gábor, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja ma küldi el azt a levelét, melyben kéri Orbán Viktor kormányfőt, hogy betekintést nyerhessen a fideszes politikusokkal kapcsolatos megfigyelési dokumentumokba. Világosi azokra az információkra is kíváncsi, amelyeket az ügyben indított vizsgálat megállapított. A miniszterelnök öt hónappal ezelőtt jelentette be: a Fidesz vezetőit és családtagjaikat megfigyelték, titkosszolgálati eszközökkel adatokat gyűjtöttek róluk.

A képviselők - igazolványuk felmutatásával - valamennyi közintézménybe beléphetnek, jogosultak a fegyveres erők, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a rendőrség és a rendészeti szervek működésére szolgáló területre is belépni és információkat kérni egy-egy adott kérdésről. A titkosított iratokba történő betekintés azonban csak az adott területet irányító miniszter engedélyével lehetséges.

Borókai Gábor kormányszóvivő lapunk kérdésére elmondta. Alanyi jogon egyetlen képviselő sem kaphatja meg a megfigyelésről szóló dokumentumokat, ám ha megalakult a bizottság, és ennek tagja lesz Világosi Gábor is, akkor tanulmányozhatja az iratokat.

Isépy Tamás (Fidesz), a mentelmi bizottság elnöke szerint titkos dokumentumok megismerésére csak az erre a célra létrehozandó bizottság jogosult. Világosi szerint "kissé furcsa, hogy öt hónapja nem sikerült a Fidesznek és a kisgazdáknak megegyezniük abban, melyik kormányzó pártból kerüljön ki a vizsgálóbizottság elnöke, furcsa ez azért, mert a leginkább nekik lenne érdekük, hogy kiderüljön az igazság". Világosi most arra kéri a miniszterelnököt, hogy a vádak tisztázása érdekében alanyi jogon, a nemzetbiztonsági bizottság tagjaként megtekinthesse a dokumentumokat.

A képviselő furcsállja azt is, hogy korábban Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy a nemzetbiztonsági bizottság nem vizsgálhatja a megfigyelési ügyet, mert az nem illetékes a kérdésben, hanem önálló vizsgálóbizottságot kell felállítani. A szabad demokrata politikus azonban úgy véli, ha már eddig nem alakult meg a különbizottság, akkor ma már felesleges a felállítása, hiszen a T. Ház állandó testületét, a nemzetbiztonsági bizottságot azért hozták létre, hogy az állambiztonsági
ügyeket folyamatos parlamenti kontroll alatt tartsák. Világosi szerint ilyen biztonsági ügy a politikusok és családtagjaik megfigyelése is.

A szabad demokrata politikus kezdeményezi az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottság elnökénél, hogy a testület ismét hívja meg Orbán Viktor kormányfőt. (A miniszterelnököt már a megfigyelési botrány kirobbanása után kétszer is meghívta a bizottság, ám Orbán Viktor egyszer sem jelent meg, először Kövér László polgári titkosszolgálatokat irányító miniszter, miniszterelnök-helyettes, másodszor pedig Kövér politikai államtitkára, Demeter Ervin képviselte.)

Keleti György (MSZP) a Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista elnöke támogatja Világosi Gábor javaslatát. Keletit nem kedvetleníti el, sőt elszántabbá teszi az, hogy a miniszterelnök eddig nem kívánt a bizottság előtt megjelenni. A jövő héten összeül a parlamenti bizottság, és mint annak elnöke, kezdeményezi a meghívás hivatalossá tételét.

Éskovács Péter