MIÉP-tagok a VDSZSZ vezetői között

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Az Országgyűlés munkájáról hatpárti egyeztetést kezdeményező kisgazdapárt csütörtökön az MSZP-t és az SZDSZ-t vádolta meg azzal, hogy ők állnak a vasutassztrájk mögött. Az FKGP sejtésekre alapozott kijelentéseit a két párt politikusai képtelenségnek minősítették. A Népszava információi szerint viszont a VDSZSZ vezetői közül ketten tagjai a MIÉP-nek. Politológusok szerint az egyébként nem szerencsés munkabeszüntetéssel szembeni hangulatkeltés a jobboldal összeesküvés-elméletei közé sorolható.

Vancsik Zoltán, a Magyar Szocialista Párt frakcióigazgatója komolytalannak és légből kapottnak nevezte Horváth Béla állításait. Hangsúlyozta: a szocialista párt semmiféle sztrájk szervezésében nem vett és nem vesz részt.

Horn Gábor, a Szabad Demokraták Szövetsége ügyvivője szerint, ha Horváth Béla összefüggések után kutat, akkor azt a tényt sem lenne szabad figyelmen kívül hagynia, hogy Gaskó István, a vasutassztrájk egyik vezetője korábban Őry Csabának, a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkárának szakszervezeti munkatársa volt.

Thoma László politológus elmondta, hogy Horváth állításaiban nem lehet több, mint a jobboldal szokásos összeesküvéselmélet-gyártása. A vasutassztrájk és a taxisblokád közötti kapcsolatkeresés felbukkant Csurka István MIÉP-elnök megnyilatkozásaiban is. A munkabeszüntetés mögött sokkal inkább a belső rivalizálás és egyfajta kalandorság áll. A mozdonyvezetők és a vasúti dolgozók szakszervezetei keményen végigharcolták világos és átlátható követeléseik teljesítését. A tárgyalásokról lemaradó VDSZSZ tekintélyének megőrzése érdekében vitte bele tagságát egy olyan akcióba, amelyben nem volt előkészítve a visszaút.

A Nemzeti Egységmozgalom többek között Makovecz Imre, Gyurkovics Tibor ésMelocco Miklós aláírásával közleményt adott ki a vasutassztrájkkal kapcsolatban. Ebben kijelentik, hogy az "SZDSZ, MSZP ellenzéki pártok, hasonlóan a '90-es taxissztrájkhoz, felkészültek az ország megbénítására. A szovjet megszállók kiszolgálói a 80-as években a hatalom tervszerű fellazítása mellett a gazdasági élet területére áttérve meggazdagodtak. Jelentős gazdasági erőt képviselnek az országban olyan vagyonokkal, olyan összeköttetésekkel, melyekhez többnyire jogtalanul és erkölcstelenül jutottak. Érdekeiknek megfelelően ők lettek a multinacionális pénzcsoportok legbuzgóbb kiszolgálói, miközben válluk megvonásával és demagóg nyilatkozatokkal magukat szocialistáknak, szabadnak és demokratáknak nevezték, és nevezik mai napig. Ugyanezeknek kezében van a szakszervezetek egy része, azok elszámolatlan öröklött vagyonával együtt. Most, amikor az új koalíciós kormány a nagy rablók felszámolásához fogott hozzá, érdekeiket féltve, mímelve a munkásvédelmet, sztrájkhullámot szerveznek, felhasználva azt az igazságtalanságot, melyet a Nyugat mér ránk, hogy az árak nyugatiak, a bérek pedig keletiek maradnak." Az Egységmozgalom felszólítja az alkalmazottakat, hogy támogassák a kormányt és szervezkedjenek.

A Népszava információja szerint a VDSZSZ egyik alelnöke, Gelencsér László és a tárgyaló delegáció egyik vezetője, Bárány Balázs is tagja a Magyar Igazság és Élet Pártjának. Lapunk kérdésére Bárány Balázs,a VDSZSZ-küldöttség tagja ezt megerősítette. Hozzátette: "1993 óta vagyok a párt tagja, én azonban úgy vélem, ehhez jogom van. Tudomásom szerint azonban egyetlen szónyi támogatást, vagy biztatást nem kaptunk egyik politikai párttól sem." A VDSZSZ elnöke, Gaskó István - információink szerint - jelenleg nem tagja egyetlen politikai tömörülésnek sem, de korábban alelnöke volt a már feloszlott Petrasovits Anna-féle Magyar Szociáldemokrata Pártnak.