Alkotmányos visszásság volt az aláírásgyűjtő-ívek visszavonása

Vágólapra másolva!
Az ombudsman szerint alkotmányos visszásság volt visszavonásuk, de a főgyógyszerész szerint szabálytalanul lettek kihelyezve az aláírásgyűjtő ívek a patikákban nyár elején.
Vágólapra másolva!

Zavart okozhatott volna a patikák működésében a kamara által kezdeményezett nyári aláírásgyűjtés, ha nem rendelkezik az ívek visszavonásáról - közölte a külföldön tartózkodó Balázsné Molnár Borbála országos tiszti főgyógyszerész csütörtökön, reagálva az állampolgári jogok országgyűlési biztosának megállapítására.

Az ombudsman szerint az alkotmányban deklarált szabad véleménynyilvánítással és a panaszhoz való alkotmányos jogokkal összefüggésben visszásságot okozott, hogy az országos tiszti főgyógyszerész visszavonatta a gyógyszerek árrésével kapcsolatban a patikákban kihelyezett aláírásgyűjtő íveket.

Az országgyűlési biztos meggyőződött róla, hogy az aláírásgyűjtés miatt a gyógyszerkiadással, a gyógyszerekről való tájékoztatással és minden egyéb gyógyszerészi feladattal összefüggő fennakadás nem történt, a szakfeladat akadályozása nem merült fel.

Balázsné Molnár Borbála azonban közölte, hogy az általa átnézett dokumentumok szerint az ívek kihelyezése szabálytalan volt. A patikákban csak olyan kiadványokat lehet közzétenni, amelyeket az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) engedélyezett, a kamara azonban nem kérvényezte ezt az aláírásgyűjtő ívvel és a tájékoztatóval kapcsolatban.

A tiszti főgyógyszerész június végén arról számolt be, hogy az akkor lefolytatott vizsgálat szerint az ország patikáinak 80 százalékában a gyógyszerészek nem értettek egyet azzal, hogy a Magyar Gyógyszerész Kamara tájékoztatóját és aláírásgyűjtő ívét kitegyék.

Lenkovics Barnabás a Magyar Gyógyszerész Kamara panasza alapján indított vizsgálatot az országos tiszti főgyógyszerész intézkedése ellen. A kamara azért kezdett tiltakozó akcióba, mert a gyógyszerek árréséről szóló rendelet július 1-jétől 630 forintban rögzíti a 3500 forint feletti készítmények után a patikákban maradó bevételeket. A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke azt mondta, az ombudsmani vizsgálatról szóló tájékoztatás áttanulmányozása után kíván annak megállapításaira reagálni.

Koábban:

Mikola megállapodott a patikusokkal
2001. augusztus 1.