A támadás megosztja a világ közvéleményét

Vágólapra másolva!
Franciaország az iraki konfliktus mielőbbi beszüntetését sürgeti, Kína pedig felszólította az Egyesült Államokat, hogy azonnal állítsa le Irak elleni támadását és folytassa a békés megoldás keresését. Jogtalannak nevezte az Irak elleni támadást az iráni kormány is. A japán, a dél-koreai és a Fülöp-szigeteki kormány ugyanakkor támogatásáról biztosította Amerikát.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldala/irak/index.htmlFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

Franciaország az iraki konfliktus "minél előbbi beszüntetését" sürgette csütörtökön. A francia külügyminisztérium szóvivője néhány órával az Irak elleni első katonai akció megindítása után hazája mély sajnálkozását hangoztatta az Irak elleni háború kapcsán, s reményét fejezte ki, hogy "a most kezdődött konfliktus minél előbb véget érhet". Az Irak elleni amerikai-brit támadást elutasító véleménye jelzéséül a francia törvényhozás két háza csütörtökön reggel rövid időre felfüggesztette ülését.

A német kormány első nyilatkozatában azon félelmének adott hangot, hogy az Irak elleni háború humanitárius katasztrófához vezethet. A háború megkezdéséről szóló hír nagy aggodalmat és megdöbbenést váltott ki a német kormányban - olvasható a berlini kormány állásfoglalásában. A közlemény szerint a német kormány sajnálja, hogy a konfliktus békés megoldására irányuló fáradozások meghiúsultak. A dokumentum a fegyverzetellenőrök munkájáról kijelentette: tevékenységük sikereket hozott, de sajnos, nem mentünk végig az úton.

A kínai kormány elítélte az Irak ellen indított hadműveletet. Csütörtök délelőtti nyilatkozatában a pekingi külügyminisztérium azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy megsérti a nemzetközi viselkedés normáit, és felszólította az amerikai haderőt, hogy állítsa le a hadműveletet, mielőtt átfogó támadás indulna Irak ellen. A kínai külügyminisztérium szóvivője szerint az Egyesült Államok által irányított Irak elleni hadművelet annak ellenére kezdődött meg, hogy a nemzetközi közösség elítélte a beavatkozást.

Kína sajnálkozásának és csalódottságának ad hangot - fogalmazott a szóvivő. Kijelentette: Peking továbbra is kitart amellett, hogy az iraki kérdést békésen kell megoldani. "Felszólítjuk az érintett országokat, hogy szüntessék be az erő alkalmazását és állítsák le a katonai akciót" - mondta a szóvivő. A háború kitörése ugyanakkor precedensértékű volt Kínában. A kínai tömegtájékoztatás ugyanis - szakítva a hagyományokkal - részletesen tájékoztatott az eseményekről, így a kínaiak egyebek között élő adásban figyelhették George Bush amerikai elnöknek a háború megindulását bejelentő beszédét.

Szintén elítélte a támadást az iráni kormány. Teherán azonban azt is kijelentette: egyik oldalon sem kíván részt venni a háborúban.

Kínával szemben Tajvan támogatásáról biztosította az Egyesült Államok által indított hadműveletet. A tajvani kormány képviselői kijelentették: a tömegpusztító, valamint a biológiai és vegyi fegyverek súlyos fenyegetést jelentenek az egész világ stabilitására. A kormány tagjai reményüket fejezték ki, hogy a háború rövid lesz és a lehető legkevesebb polgári áldozattal jár. Dél-Korea is támogatásáról biztosította az Irak ellen indított háborút.

Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök Irak megtámadása kapcsán azt mondta: megérti, hogy Amerika a fegyverekhez nyúlt. Ha egy veszélyes diktátor veszélyes tömegpusztító fegyverekhez jut, nagy veszélybe kerülünk - fogalmazott. Gloria Arroyo Fülöp-szigeteki elnök is teljes politikai és morális támogatásáról biztosította az Egyesült Államokat.