Minősítés nélkül nincs engedély készházra sem

Vágólapra másolva!
Ha az építési engedélyre benyújtott tervdokumentáció nem tartalmazza a készház minősítését, akkor az engedélyt meg kell tagadni - hívja fel a figyelmet Fegyverneki Sándor országos főépítész az építési hatóságoknak írt levelében.
Vágólapra másolva!

A könnyűszerkezetes házak vagy a helyszínen készülnek - leginkább fa, ritkábban fém vázzal -, vagy pedig üzemben - panelekként - előregyártják. Ez utóbbit nevezik készháznak. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) keretében működő könnyűszerkezet építő tagozat évek óta szorgalmazza, hogy csak bevizsgált - minősített - készházakat lehessen forgalmazni. Ez nem csak a gyártók, hanem a megrendelők érdeke is - mutatnak rá.

Kárpáti József tagozati elnök elmondta: az eddigi vitákra, félreértésekre tesz pontot a főépítész levele. A szakma már régóta szorgalmazta, hogy csak megbízható technológiával készült házra adjon a hatóság építési engedélyt. A levél - bevezetője szerint is - az egységes jogalkalmazást segíti.

Egy - három miniszter által jegyzett - 2003. évi rendelet tartalmazza az építési termékekkel kapcsolatos követelményeket. Ezek műszaki specifikációit szabvány, vagy építőipari műszaki engedély (ÉME) tartalmazza. A téglára van szabvány, de a könnyűszerkezetekre nincs, így arra ÉME engedélyt kell szerezni, amit Magyarországon az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit (ÉMI) Kft. ad ki. Az engedély az adott fal- és födémszerkezetre - mint építési rendszerre - szól, így abból bármilyen alaprajzú ház építhető. Az ÉME például leírja, hogy milyen a fal rétegrendje, miből épül fel. Ha a gyártó ezeken változtat, akkor új ÉME-t kell kérnie.

A tavaly májustól hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat pedig azt írja elő, hogy könnyűszerkezetes épületet csak akkreditált intézetben bevizsgált szerkezetből lehet építeni. A vizsgálat itt - értelemszerűen - tűzvédelmi vizsgálatot jelent, amelynek eredménye a Tűzvédelmi Megfelelőségi Igazolás (TMI). Az ÉMI ezt is elkészíti, és a minősített szerkezeteket a honlapján közzéteszi.

Az építési engedély kérésekor csak az ÉME első oldalait kell beadni, ezeken szerepel a termék tulajdonsága, valamint az, hogy meddig hatályos a dokumentum. Aki ezt nem csatolja, attól az építési hatóság megtagadja az engedélyt - tartalmazza az országos főépítész levele.