Felkészülnek a bankok az áthidaló lakáskölcsönökre

Vágólapra másolva!
A megkérdezett bankok készen állnak a lakáshitelesek megsegítését célzó áthidaló kölcsön igénylések fogadására, és saját adósvédelmi programjuk keretein belül egyéb megoldásokat is kínálnak.
Vágólapra másolva!

Az OTP Bank teljes körűen felkészült arra, hogy befogadja lakás- és szabad felhasználású jelzáloghiteles ügyfeleinek áthidaló kölcsön igénylését, mondta Veres Ibolya, az OTP Bank igazgatója. A bank már a törvénytervezet megjelenése óta tapasztal érdeklődést a lehetőség iránt.

A bankfiókokban és a lakáshitel-vonalon érdeklődő ügyfelek teljes körű tájékoztatást kapnak a hitel igénybevételének feltételeiről. A kérelmet az ügyfelek a fiókokban tudják benyújtani a bank által rendelkezésre bocsátott igénylőlapon, amelyhez csatolni kell az igénylésre való jogosultságot igazoló dokumentumokat.

Ha azért igényli az ügyfél az áthidaló hitelt, mert munkanélkülivé vált, csak a jogszabályi feltételeknek való megfelelést vizsgálja a hitelintézet - mondta Veres Ibolya. Amennyiben az ügyfél nem vesztette el a munkaviszonyát, és okként fizetőképességének csökkenését jelöli meg, a (háztartás) jövedelmének nagyságát, illetve ehhez viszonyítottan a törlesztőrészlet arányát is szükséges figyelembe venni.

Ebben az esetben az adós hitelképességét is vizsgálja a bank. A jogszabály előírja, hogy az áthidaló hitel jövedelemcsökkenés miatti folyósításához a háztartást a pénzügyi intézmény - a belső szabályzata szerint végzett adósminősítés alapján - hitelezhetőnek minősítse.

Az állami kezességvállalással támogatott áthidaló kölcsön mellett az OTP Bank saját adósvédelmi programjának keretében további megoldási lehetőségeket is kínál. A legnagyobb hazai hitelintézet teljes körűen együttműködik ügyfeleivel törlesztési nehézségeik megoldásában - hangsúlyozta az OTP Bank igazgatója.

A Budapest Banknál (BB) az érdeklődők száma egyelőre nem nevezhető jelentősnek - mondták a hitelintézetnél. Az ügyfélszolgálatra július 28-án 15-20 áthidaló kölcsönnel kapcsolatos hívás érkezett. A banknál úgy vélik, hogy a kezdeti időszakban több érdeklődő lesz, de ezt követően általánosságban nem számítanak tömeges igénylésekre. A hiteligénylés befogadásához a belső szabályzatok és nyomtatványok már elkészültek, az első hitelt igénylő ügyfél szerdán jelentkezett.

A BB a kormányzati elvárások megfogalmazását megelőzően is segítette a bajba jutott ügyfeleket és tájékoztatta őket a banknál eddig is igényelhető fizetési könnyítésekről (12 havi tőkefizetési moratórium, futamidő hosszabbítás, törlesztés időszakos felfüggesztése). A tájékoztatás annyiban egészült ki, hogy kedd óta fiókjaikban az áthidaló kölcsönt is ajánlják ügyfeleiknek, mint lehetőséget - közölték a banknál.

Az MKB Banknál is voltak már érdeklődők, akikkel ismertették a feltételeket. Készen állnak az igények fogadására, elkészültek az ehhez szükséges nyomtatványok is - közölte az MKB sajtóosztálya. A hitelintézet saját adósvédelmi programján belül ugyancsak kínál további megoldásokat is a bajba jutott adósoknak.

A gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került lakáshitelesek megsegítését célzó kedvezményeket július 28. óta lehet igénybe venni. Az igényt annál a pénzintézetnél kell jelezni, amelyik a lakáscélú hitelt nyújtotta.

A "lakásmentő" csomag lényege, hogy aki munkanélkülivé vált, vagy más okból átmeneti fizetési nehézségei támadtak, állami kezességvállalás mellett áthidaló kölcsönt vehet fel bankjától, ami legfeljebb két évig fedezi a jelzálogalapú hitel, illetve lakáslízing törlesztőrészletének egy részét, függetlenül attól, hogy forint- vagy devizalapú tartozásról van szó.

A garanciavállalás mértéke a munkanélküliek esetében 80, a többiek esetében 70 százalék. A kedvezményes időszakban a munkanélkülieknek havonta legalább 10 ezer forint, a többieknek háztartásuk havi nettó jövedelme 30 százalékával azonos összegű törlesztést kell vállalniuk. A visszafizetésre a munkanélkülieknek tíz évük, az egyéb körülmények miatt nehéz helyzetbe kerülteknek öt évük van.

A munkanélküliek közül azok jogosultak a kedvezmény igénybevételére, akiknek a munkaviszonya 2008. szeptember 30-át követően szűnt meg. Az átmeneti fizetési nehézségekkel küzdő, de nem munkanélküli adósoknak hitelt érdemlően igazolniuk kell, hogy teherviselő képességük a megváltozott körülmények miatt átmenetileg nem teszi lehetővé a szerződés szerinti törlesztőrészlet megfizetését.