Elfogadta a kormány a szocpol változásait

Vágólapra másolva!
A települések nagyságát és a családok létszámát is figyelembe veszi az új, október 1-től induló lakástámogatási rendszer, amelyet szerdán fogadott el a kormány - tudta meg több forrásból az MTI.
Vágólapra másolva!

A Bajnai-kormány a jövő hónap elején megszünteti a lakástámogatások jelenlegi rendszerét - köztük a szocpolt -, amely a következő három évben 170 milliárd forint megtakarítást jelent a költségvetésnek. A válságkezelő kormány programjában szerepelt a lakástámogatások megszüntetése, amely része az unióval és az IMF-fel megkötött megállapodásnak is.

Az új, célzott kamattámogatást a 35 év alattiak igényelhetik majd első lakás építéséhez, vásárlásához vagy korszerűsítéséhez. Kivétel ez alól a két vagy annál több gyerekes szülő, ott 45 év lesz a korhatár.

Új elemként bekerült a rendeletbe, hogy a gyermekek számával azonos nagyságrendű plusz kamattámogatás jár a nagycsaládosoknak: két gyerek után plusz kettő, három után plusz három és így tovább. Az MTI úgy tudja, ezt a nagycsaládosok kezdeményezésére építették be a javaslatba.

A távirati iroda információi szerint a lakástámogatási rendszer kétféle értékhatárt tartalmaz: a fővárosban és a megye jogú városokban nagyobb értékű ingatlanokra lehet majd igényelni a kamattámogatást, mint az ennél kisebb településeken. Ugyanezen elv alapján differenciálják valószínűleg a felvehető hitel összegét is.

A korábbi elképzelés szerint egységesen 30 millió forint lett volna az értékhatár, az új a változatban ez az összeg alacsonyabb. A nagyvárosokban 25, a többi településen 20 millió forint lesz ez az összeg. A kamattámogatásos hitel összege pedig legfeljebb 12,5 illetve 10 millió forint.

Változatlan maradt, hogy kamattámogatást csak olyanok kaphatják meg, akiknek - beleértve a közvetlen hozzátartozót - nincs másik lakása. A kamattámogatással vásárolt ingatlanba be is kell költözni.

Az új kamattámogatási rendszer a jelenlegi töredékébe kerülne: 2009-2011 között évente nagyjából maximum 3 milliárd forintot fordítana erre a kormány. Az MTI úgy tudja, a kormány az új támogatási rendszer bevezetésétől azt is várja, hogy a lakásépítések élénkítik az építőipari termelést, kedvezően befolyásolják az ingatlanpiaci folyamatokat, és új munkahelyeket is teremtenek. Akik július 1-je előtt nyújtják be az igénylésüket, vagy már jelenleg is részesülnek valamilyen típusú lakástámogatásban, azoknál megmarad a jelenlegi rendszer.