Újabb vegyszer veszélyezteti a méheket

Vágólapra másolva!
Kiemelten veszélyes a méhekre a fipronil nevű, mezőgazdaságban használt rovarölőszer az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) legfrissebb tudományos jelentése szerint. Az idén ez már a negyedik kockáztosnak bizonyuló növényvédőszer.
Vágólapra másolva!

A kukorica vetőmagjának kezelésére (csávázására) használt fipronil pár nanogrammos mennyiségben is halálos. Ennél kisebb dózisban lerontja a méhek táplálékszerző képességét, hajlamossá teszi őket különböző, elsősorban gombás megbetegedésekre. A vegyszer akkor a leginkább kockázatos, ha lepereg a magvakról vetés közben.

Az EFSA szerint nincs kellő adat arról, hogy az esetleg szennyezett nektár vagy pollen hogyan hat a méhekre. A fipronil széles körben használt növényvédőszer, a növekedési szakaszban hat a kukoricát károsító rovarok lárvájára.

Az idén ez már a negyedik növényvédőszer, amiről azt közölte az uniós hivatal, hogy veszélyezteti a méheket. Az ügy komolyságát az is mutatja, hogy az Európai Bizottság az első három anyag korlátozásáról szóló jogszabályt sürgősséggel alkotta meg – ismertette az EFSA közleményét a Greenpeace Magyarország.

"Ha a fipronil és más engedélyezett mezőgazdasági vegyszerek méhpusztulást okoznak, akkor az EU-s engedélyezési eljárás teljes felülvizsgálatra szorul. Ezek a vegyszerek hosszú évek óta halmozódnak környezetünkben, így részleges, időszakos korlátozások nem segítenek a méheken, különösképpen azért, mert hasonló vegyszerek még forgalomban vannak. A Bizottságnak összehangolt stratégiai tervet kell készítenie a beporzók védelme érdekében, melynek első eleme a fipronil és más méhkárosító vegyszerek teljes tilalma lehet" - mondta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője. (A problémáról ebben a cikkünkben olvashat bővebben: Mitől hullanak a magyar méhek?)

A méhekre szintén káros neonikotinoid tartalmú csávázószereket december 1-től tilos használni az Európai Unió területén. A környezetvédő szervezet szerint viszont az egyedi korlátozás önmagában nem elég. Az EU-nak kiemelten támogatnia kell a mezőgazdasági vegyszerhasználat és a méhpusztulás összefüggéseit vizsgáló kutatásokat, és a nagyüzemi mezőgazdaság helyett a modern ökológiai gazdálkodást kell előnyben részesítenie.

A méhek és más beporzók kulcsfontosságúak az élelmiszertermelésben. A világ élelmiszernövényeinek harmada függ a méhek és más állatok által elvégzett beporzástól.