Vágólapra másolva!
Ha természetes tengeri szivacsot telepítünk a tengerbe, felére lehet csökkenteni a vizet szennyező baktériumállományt. Először a Ligur-tenger olaszországi partszakaszán próbálták ki az olcsó és természetes víztisztítást.
Vágólapra másolva!

A szivacs nem csak a fürdőkádban bizonyul hasznosnak, a tenger vizét is képes megszabadítani a szennyeződéstől. Genovától nem messze, a gyönyörű Rapallo kikötőjében vetették be az első víztisztító szivacsokat. Azokról a fehér-sárga színű, lyukacsos tengeri szivacsokról van szó, melyet Olaszországban pár euróért az illatszerboltokban a testápoláshoz árulnak - jelenti Sárközy Júlia, az MTI tudósítója.

Természetes környezetükben ugyanezek a szivacsok (latin nevükön spongia officinalis) a tengerfenéken élnek, itt szívják be magukba a vizet, testükön át állandóan átáramlik a víz. Óránként 14 litert eresztenek át a testükön, és a vizet meg is szűrik a legapróbb baktériumoktól és szerves részecskéktől. A szivacsok felére képesek csökkenteni a körülöttük levő víz baktériumállományát, mégpedig a két mikron nagyságnál kisebb baktériumokat tartják vissza, melyek más eszközzel nehezen távolíthatók el.


Olcsó és természetes

- Teljesen környezetvédő, kiválóan működő, kis helyen is elférő és olcsó víztisztító a tengeri szivacs - sorolta a szivacs tulajdonságait a genovai tudományegyetem műszaki kutatási és kísérleti tanszékének tanára Roberto Pronzato. Az általa vezetett munkacsoport kezdett el kísérletezni a szivacsos víztisztítással.

A Rapallóban végzett első teszt olyan jó eredménnyel szolgált, hogy nyáron a liguriai tengerpart mind a huszonhat kikötőjében elkezdtek szivacsot telepíteni Ventimigliától egészen La Speziáig. Öt centiméter nagyságú szivacsdarabokat rendeznek sorba a vízben. Az ideális mélység öt méter, de egészen húsz méteres mélységig lehet szivacstenyészeteket telepíteni. Másfél év alatt a szivacs akár a háromszorosára is megnő. Víztisztító képességét bizonyítja, hogy a genovai városi vízvezeték-rendszerben is kipróbálták, és kiderült, a szivacs az ivóvizet is meg tudja szabadítani a mikroszkopikus szennyeződésektől; a jövőben klór helyett lehetne használni.

A telepített szivacsok egyelőre a Ligur-tengerben szaporodnak, és segítenek újjáéleszteni az utóbbi húsz évben a Földközi-tengerből majdnem teljesen kihalt szivacskolóniákat is. A pusztulást a szivacs két ellensége okozta: az ember és egy új, kimondottan a a szivacsot támadó baktérium, amely az éghajlatváltozás miatt a felmelegedett tengervízben jelent meg.