Késő nyár a sarkkörön - Európa időjárása

Vágólapra másolva!
Augusztus utolsó hétvégéjén kontinensünk időjárása meglehetősen változatos. Az Északi-tenger környékén egészen az Alpokig kellemetlen, őszi idő várható. Ugyanakkor a sarkkör mentén elhelyezkedő Lappföldön a sok napsütés mellett késő nyári hőmérsékletek búcsúztatják az augusztust. Igazi kánikulával a mediterrán térség déli vidékein találkozhatunk.
Vágólapra másolva!

Nyugat-Európa időjárása meglehetősen változékonyan alakul a hétvégén. Pénteken az egész térségben többször erősebben megnövekszik a felhőzet, és sokfelé alakul ki eső, zápor, néhol zivatar. A hőmérséklet nagy területen nem éri el a 20 fokot. Szombaton Franciaország és a Brit-szigetek déli részén már csökken a felhőzet, egyre több helyen süt ki a nap, kissé melegszik az idő, míg vasárnap egészen sok napsütés lesz az említett két országban azzal együtt, hogy a briteknél estétől már egy hidegfront érkezik. Máshol továbbra is szükség lesz az esernyőre.

Továbbra is nagyon érdekesen alakul Skandinávia időjárása. A Sarkkör környékén, különösen Lappföldön és attól keletre, az északi finn területeken a napsütés lesz túlsúlyban, csak átmeneti felhősebb időszakok fordulnak elő záporos csapadékokkal. Bár ilyenkor bármikor egy nap alatt igazi hűvös, szinte hideg légtömegek tudnak betörni a térségbe, egyelőre 20 fok felett tetőzik napközben a hőmérséklet, sőt helyenként a 25 fokot is megközelíti, tehát jóval melegebb, mint például Németországban. Ez a késő nyári idő egészen a tajga északi részéig, a tundra déli határáig elér. Svédország és Norvégia déli területein már sokkal több felhőre, hűvösebb, többször esős időre készülhetünk, sőt az esők időnként a finn fővárost is elérhetik.

A Pireneusok és a Balkán-félsziget délebbi hegységeiben egész hétvégén zavartalanul túrázhatunk, csapadékra, viharokra nem kell számítani. Az Alpokban meglehetősen változékony idő várja a túrázókat. Ugyan lesznek naposabb órák is, de ezeket gyakran zivatarok, viharok követik. Helyenként többórás tartós esőzések is kialakulhatnak. A patakok vízhozamának gyors ingadozása is általános lesz. Hosszabb túrákra csak nagyon jó felszereléssel, túravezetővel érdemes elindulni. Az Északi-Kárpátokban is hasonló a helyzet, csak ott több lesz a napsütéses időszak. A Keleti- és Déli-Kárpátokban pénteken és vasárnap a sok napsütést követően délután figyeljük a tornyosuló gomolyfelhőket, mert zivatarok alakulhatnak ki. Szombaton tartós eső várható.

Ami a tengereket illeti: igazi strandidővel a hétvégén Spanyolország nagy részén, Itália déli felén, Görögországban valamint a bolgár tengerparton találkozhatunk. A Földközi-tenger francia partjainál már változékonyabb lesz az idő, a hőmérséklet nem éri el a 30 fokot. Az Adria északi térségében a változékonyság lesz a jellemző. A napos időszakok mellett többször alakulhat ki zápor, zivatar, az Isztriai-félsziget környezetében egy-két órás tartós eső sem kizárt. A felhősödés időnként Dubrovnikig is elér.