A keddi vihar a műholdról

Vágólapra másolva!
A 2006. augusztus 1-i Budapest környéki felhőszakadás egy speciális időjárási helyzet miatt alakult ki. A felszínközelben erőteljes összeáramlás jött létre, mely egy kisebb légörvényt generált. A vihar legaktívabb időpontjában készült műholdkép is markáns időjárási jelenségről tanúskodik.
Vágólapra másolva!

Kedden egy hidegfront érte el hazánkat. A front erőteljesen behullámzott, és az ország középső vidékén egy alacsony nyomású mag jött létre.

Forrás: ICI

Forrás: Berni Egyetem, NOAA honlap, kedd 18 óra

A Kárpát-medence sajátságos szélviszonyainak köszönhetően a középső országrész felé a Dunántúlról pontosan északnyugati irányból fújt a szél, a térség keleti végén pedig délkeleties áramlás jött létre. Az összetartó szelek a középső országrészben a levegőt feláramlásra késztették, és az amúgy is labilis helyzetben könnyen tornyosultak a felhők, gyorsan alakultak ki heves zivatarok.

A felhőmező kiteljesedését figyelhetjük meg a 18 órakor készült műholdképen. A rendszer rövid időszakra egy kisméretű ciklonná fejlődött, tehát benne már spirális áramlási irányok alakultak ki. A műholdképen megfigyelhető, hogy az egész légörvényt beborító közép- és magasszintű felhőzetből a főváros környékén hatalmas felhőtornyok nőttek ki, és ezeken a területeken volt a legintenzívebb a csapadék a kép készítésének időpontjában.

Később a hidegfront továbbvonult keletre, így az összeáramlás zónája is keletebbre helyeződött és legyengült, hiszen ott már a szélviszonyoknak ez a sajátossága nem érvényesült. A kisméretű légörvény szabálytalan formát vett fel, majd megszűnt. A keleti országrészben inkább rendezetlen zivatarcellák okozták a további viharokat.

Timár Gábor (ELTE) - ICI Interaktív Meteorológia