Egy nyári vihar a műholdról

Vágólapra másolva!
Az ELTE vevőállomásán készített nagyfelbontású műholdkép hűen illusztrálja a 2006. június 29-i zivataros időjárás dél körüli helyzetét. A műholdon összefüggő felhőzet valójában különböző felhőzettípusokat rejt, a felülről zárt felhőzet alatt markáns különbségek jelentek meg.
Vágólapra másolva!

A TERRA műhold nagyfelbontású, látható tartományban készült képe a fél 12-es állapotokat tükrözi. Az elsőre egységesnek tűnő hatalmas felhőtömb keleti és nyugati széle Stájerországtól a Tisza vonaláig húzódik.

A látvány jobb megértéséhez érdemes visszamenni a keletkezés idejére. Hajnalban nagyjából Tirol környékén többcellás zivataros tevékenység jött létre, amely méreteit tekintve a napokban már szinte megszokottá vált mezoléptékű konvektív komplexummá alakult. A magasban lévő áramlásnak megfelelően a komplexum keletre helyeződött át. Időközben az erős csapadéktevékenység hűtő hatása miatt a felszín közeli levegő lehűlt, így a belsejében csökkent a zivataros intenzitás. Ugyanakkor a lehűlés és a kelet felé való áramlás az alsó néhány kilométeren a komplexum keleti szélén egy álhidegfrontot gerjesztett, melynek mentén vonalba rendeződve alakultak ki a zivatarok.

Zivatarlánc hazánk felett 2006. június 29.

Képfeldolgozás: Kern Anikó

Minél inkább haladtunk a déli órák felé, az álhidegfront annál melegebb területek felé jutott, annál erősebben tört be az egyre inkább kánikulai keleti vidékekre. Így ebben az időpontban, a zivatarlánc Zalától Komárom-Esztergom megyéig ért. A front előtt közel 30 fok meleg volt, az egyórás átvonulás alatt sokfelé 15 fokig is lecsökkent átmenetileg a hőmérséklet, melyben természetesen a csapadéknak továbbra is jelentős szerepe volt.

Képünk készültekor épp a Balatonon romlott el hirtelen az időjárás. A font elején a nagy feláramlásban a magasszintű felhőzet gyors szétterülése miatt a 4000 m feletti felhőzet megelőzte a frontot, ezért ér el láthatóan a Tiszáig. Ugyanakkor ez a felhőzóna a legstabilabb, legtovább fennmarad, így a front mögött is még közel száz kilométeren betölti az égboltot. Végeredményben felülről ez az egységes, összefüggő tartomány keletkezett.

ICI Interaktív Meteorológia - Timár Gábor (ELTE)