Ajánlások utazóknak - baleset, betegség, haláleset külföldön

Vágólapra másolva!
Az emberek többnyire alábecsülik annak veszélyét, hogy nyaralásuk, külföldön tartózkodásuk alatt is történhet velük baj. Egy idegen országban, idegen veszélyforrások között, gondtalan életérzés mellett sajnos a balesetek, betegségek, sőt tragédiák kockázata is emelkedhet. Ne gondolja, hogy néhány nap vagy egy hét külföldi tartózkodás alatt úgysem történhet semmi! Megfelelően készüljön fel útjára, nyaralása során pedig viselkedjék elővigyázatosan.
Vágólapra másolva!

Azt, aki egészségesen, az úticélnak megfelelő védőoltásokkal rendelkezve indul útnak és az általános óvintézkedéseket betartja, többnyire megelőzheti, hogy megbetegedjen. A heveny és idült betegek, várandós nők és pici gyerekkel utazók mindig csak orvosi egyetértés mellett induljanak el, hiszen a világ számos térségében nem csak az orvosi ellátás minősége gyengébb a hazainál, de még alapvető gyógyszerek is hiányozhatnak (lásd: utazás gyerekekkel, várandós nőkkel, krónikus betegekkel). A rendszeresen szedett gyógyszer angol nyelvű tájékoztatóját érdemes elvinni, mert a vámvizsgálatnál kérhetik. Nyugtatók, altatók, antidepresszánsok, hangulatfokozók, hangulatjavítók, kábítószerek és daganatos betegségek fájdalomcsillapítására szolgáló készítmények rendszeres szedése esetén érdemes a külföldi utazásokhoz a felíró orvosnál angol nyelvű igazolást beszerezni, arra vonatkozóan, hogy a betegnek azt a bizonyos gyógyszert szednie kell, és hogy milyen adagban. Ezeket a szereket ugyanis az idegen hatóságok kábítószernek tekinthetik. Konkrét gyógyszerneveket tartalmazó lista nincsen, ezért a készítményekről a célország magyarországi külképviseleténél célszerű érdeklődni.

Amennyiben az alábbi jó tanácsokat is megfogadja, a balesetek, tragédiák is többnyire megelőzhetőek:

  • Ne becsülje túl képességeit.
  • Utazása során ne fogyasszon tudatmódosító szereket, túlzottan alkoholt.
  • Alkohol fogyasztását követően ne üljön volán mögé.
  • Tartsa be az adott országra vonatkozó közlekedési szabályokat, sebességkorlátozásokat. Kösse be magát, még akkor is, ha az adott országban nem kötelező a biztonsági öv használata. Utastársait is figyelmeztesse erre. Gyerekénél használjon gyerekülést. Gyermekét ne hagyja a mozgó gépjárműben ugrálni, kihajolni. Hirtelen fékezéskor kirepülhet az ablakon.
  • Se gyermekét, se az utazásra magával vitt házi kedvencét ne hagyja magára a bezárt kocsiban, még akkor sem, ha csak néhány pillanatra távolodik el. Gondoljon arra, hogy bármi történhet önnel és a kocsiba bezárt gyereket kiszáradás, hőguta veszélye fenyegeti.
  • Ne menjen vízbe, ha nem tud úszni. Egy nagyobb hullám a vízparton álló, óvatlan gyermeket, felnőttet is magával ragadhatja, és víz alá viheti. Sose tévessze fürdő gyermekét, útitársait szem elől. Vízparti nyaralás előtt érdemes még idehaza uszodában "feleleveníteni" úszó ismereteit.
  • Tudatmódosító szerek hatása alatt soha, evés után pedig legalább egy óráig ne menjen be a vízbe.
  • Ne aludjon el a vízen, matracon feküdve. Ilyenkor nem csak a napszúrás veszélye fenyeget. Felhevült testtel vízbe eshet, vagy nyílt vízre sodródhat.
  • Az egészséges emberi szervezet néhány nap alatt képes alkalmazkodni a magas hőmérséklethez. Segítse ezt megfelelő, szellős öltözködéssel, kímélő táplálkozással. 12-15 óra között keresse az árnyékos helyeket, tartson sziesztát. Forró fürdőkkel és szaunázással már otthon elkezdheti hozzászoktatni szervezetét a meleghez.
  • A nagy melegben a szervezet rengeteg folyadékot és ásványi anyagot veszíthet. Fogyasszon bőségesen folyadékot. Ne csak akkor igyon, amikor szomjúságot érez.
  • Napégés ellen használjon fényvédő szert, napszúrás ellen hordjon kalapot.
  • Tartós hideghatás helyi szöveti károsodást, végtagelhalást, fagyást vagy a test teljes kihűlését és halált is okozhat. Hideg hatás leggyakrabban a magas hegyekben történő túrázáskor, sportoláskor, hosszabb ideig vízbe merüléskor, ittas állapotban, hiányos öltözékben az utcán való elalvás esetén érheti az embert. Öltözködjön az időjárásnak megfelelően, rétegesen, sportolás közben viseljen védőruházatot.
  • Ha bármilyen rosszullét 3-5 percen belül nem múlik el magától, kérjen szakszerű segítséget.
  • 2500 méterrel a tengerszint felett a levegő oxigéntartalma csökken. Az ott tartózkodást követő 48 óra múlva fejfájás, gyengeség, szédülés, továbbá légszomj, aluszékonyság és az ítélőképesség elvesztése léphet fel. A jelentkező keringési zavar következtében tüdővizenyő és agynyomás-fokozódás következhet be. Súlyos idegrendszeri szövődmény az eszméletvesztés, majd kóma, mely gyakran visszafordíthatatlan és halállal végződik. A megelőzés érdekében az első napokban kevéssé terhelje meg magát, a 2500 méter feletti magaslatokon az emelkedés naponta ne haladja meg a 600 métert, az első éjszakát ne töltse 2500 méter felett, már enyhe tünetek jelentkezésekor is térjen vissza éjszakára az előző ponthoz, tartsa be a kiszabott pihenési időt, szervezete így alkalmazkodni tud az alacsonyabb oxigén koncentrációhoz!
  • Sose vállalkozzon egyedül kalandtúrákra ismeretlen területen. Mindig vigyen magával felkészült, helyi kísérőt.
  • Indulás előtt elevenítse fel elsősegély nyújtási ismereteit. Magyarországon állampolgári kötelesség segíteni a balesetet szenvedőnek, azonban mindenütt életmentő lehet maga, családja és utastársai számára.

Arra az esetre, ha mégis bekövetkezik a baj, jól jön, ha biztosítással rendelkezik, ezért indulás előtt mindig kösse meg. Ne gondolja, hogy néhány nap, vagy egy hét külföldi tartózkodás alatt úgysem történhet semmi. A különböző biztosítások a külföldi egészségügyi ellátás költségei mellett a hazaszállítás költségeit is állják.

Az alábbiakban az Olasz-, Horvát- és Görögországba utazóknak gyűjtöttünk össze néhány fontos egészségügyi információt. Más országokkal kapcsolatos tájékoztatókat ezen a címen találhat.