Ajánlások utazóknak - teendők a hazaérkezést követően

Vágólapra másolva!
A légi közlekedés rohamos fejlődése következtében immár 12-24 óra alatt eljuthatunk Földünk egyik feléből a másikba. Utazásunk során a hazánkban is honos fertőzések mellett, számos ismeretlen kórokozóval is találkozhatunk, hazatérésünkkor a behurcolás veszélye fenyeget. Annak érdekében, hogy az utazás feledhetetlen élmény maradjon, a hazaérkezést követő napokban, hetekben felmerülő tünetek esetén haladéktalanul forduljon orvoshoz. A gyors diagnózis és az időben megkezdett kezelés életmentő lehet.
Vágólapra másolva!

Kizárólag az utazási fertőzésre utaló jellegzetes panaszok nincsenek. A jelentkező tünetek többnyire bármilyen, itthon is előforduló fertőzéshez hasonlóak, ami a betegség felismerését igen megnehezíti. Leggyakrabban láz, hasmenés és különböző bőrjelenségek észlelhetőek, valamint ezek együttes előfordulása tapasztalható. Már a hazaérkezést követő pár napon, néhány héten belül jelentkeznek, kivéve az akár több hónapon keresztül lappangó betegségek (pl. malária, HIV) esetén. Ha bármilyen tünetet, elváltozást észlel, haladéktalanul keressen fel szakembert. Amennyiben útja során szokatlan tüneteket észlelt magán, megbetegedett, a hazaérkezés után akkor is érdemes felkeresni szakembert, ha időközben meggyógyult, panaszai elmúltak.

Tüneteivel, felmerülő kérdéseivel háziorvosán kívül az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei intézeteinek, a területileg illetékes megyei kórház fertőző osztályának, a Trópusi Ambulancia (Bp. XIII, Szabolcs u. 33-35. / V. épület), a Szent László Kórház Trópusi betegségek Ambulanciája (Bp. IX, Gyáli út. 5-7.; 455 8100), bőr- illetve nemi betegségre utaló tünetek esetén a Semmelweis Egyetem Bőr- és Nemikórtani Klinikájának (Budapest VIII, Mária u. 41. tel.: 266 0465) szakembereihez is fordulhat. A kezelő orvost ne feledje el tájékoztatni arról, hogy pontosan mikor, milyen területeken járt és mennyi ideig tartózkodott ott. Fontos lehet egyebek közt megemlíteni azt is, hogy milyen tevékenységet végzett külföldön (pl. szexuális kapcsolatok, extrém kalandtúra), illetve tapasztalt-e rovarcsípést, állatharapást.

A hazatérést követően fellépő tünetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy külföldről behurcolt fertőzésről van szó, azonban a diagnózis felállításának fontos szempontja lehet az utazás ténye és a célország megnevezése. A pontos diagnózis az érintett alapbetegségének, panaszainak, a beteg által elmondottak, továbbá a fizikális és laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek ismerete alapján állítható fel. A hatékony, eredményes kezelés pedig csak a kiváltó ok időben történő megismerése esetén lehetséges.

A maláriás területről visszatérők ne felejtsék el, hogy a malária elleni kezelést a hazaérkezést követően még egy hónapig folytatni kell!