Ajánlások utazóknak - sárgaláz

Vágólapra másolva!
Cikksorozatunk e részében a sárgalázról olvashatnak, mely alapvetően a trópusi esőerdőkben élő majmok betegsége, azonban az embert is megbetegítheti. Sárgaláz tekintetében Közép-Afrika és Dél-Amerika északi, trópusi, szubtrópusi országai különösen kockázatos területnek számítanak.
Vágólapra másolva!

Kialakulása, okai

A Flaviviridae családba tartozó vírust az ún. Aedes-szúnyogok terjesztik. A kórokozó hordozói majmok. Az embert a dzsungelben honos fajok vérszívás során fertőzik meg. A sűrűn lakott településen tartózkodó, "dzsungel-sárgalázzal" fertőzött személyt megcsípve, az Aedesek városi fajtái továbbterjeszthetik a kórokozót, ún. "városi sárgalázat" okozva. A kórokozó emberről emberre közvetlenül nem terjed. Afrikában mindkét forma, Dél-Amerika országaiban főként a "dzsungel-sárgaláz" fordul elő.
Tünetei, felismerése

A betegség lefolyása gyakran enyhe és tünetmentes. A súlyos forma ritkább, azonban ez esetben a halálozás magas. A 3-6 napos lappangási időt követően a betegség hirtelen magas lázzal kezdődik. A betegséget erős fej- és hátfájás, hasi fájdalom, hányinger, hányás, ízületi és izomfájdalmak kísérhetik. A rövid tünetmentes időszak után jön a második lázas időszak. Ilyenkor vérzéses tünetek, orrvérzés, vérhányás, véres széklet, majd sokk alakulhat ki, továbbá vese- és májelégtelenség is felléphet. A májsejtek pusztulásával egyidejűleg sárgaság figyelhető meg, mely kezdetben enyhe, majd intenzívebbé válik. A betegség e tünetről kapta nevét. Enyhe lefolyás esetén a betegség kb. 1-3 nap alatt lezajlik. A diagnosztizált betegek halálozási aránya 10, súlyos lefolyásnál akár 40-80 százalék.

Kezelése

Mivel a sárgaláz vírusának közvetlen legyőzésére semmilyen különleges gyógyszer nem áll rendelkezésre, a kezelés célja a tünetek enyhítése és a szövődmények gyógyítása.

Megelőzése

A betegség megelőzése a szúnyogcsípés elleni védekezésből és egyetlen, gyengített vírust tartalmazó aktív védőoltás beadásából áll. Az oltóanyag enyhe oltási reakciót okozhat. Ilyenkor az injekció helye bepirosodik, vagy megduzzad, a beoltott személy fejfájást, izomláz-szerű tünetet, nyirokcsomó-duzzanatot érezhet. Immunhiányosak és tojásallergiások nem olthatók. Mivel az oltóanyag élő vírust tartalmaz, a terhes nők és a kilenc hónapnál fiatalabb gyermekek oltását is el kell kerülni. Az oltás a beadástól számított 10 nap múlva aktivizálja az immunrendszert, és 10 évre nyújt védelmet. Magyarországon a sárgaláz elleni oltásokat, valamint a nemzetközi oltási könyv kiadását kizárólag az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontja végzi (Bp. IX, Gyáli út 2-4. B épület). Az oltási könyv az első oltást követő tizedik naptól, valamint az újraoltás napjától számított 10 évig érvényes. A WHO által sárgaláz sújtotta területnek nyilvánított országokról szintén az oltóközpont ad felvilágosítást.