Sivatagi porvihar a Hajdúságban

Vágólapra másolva!
Süvítő szél, felszín felett száguldó sárga porfelhő. A háttérben sivatag és tevekaraván helyett ismert mezők, fasorok, szelíd magyar táj. Kedden az ország számos pontjáról érkeztek porviharról szóló jelentések.
Vágólapra másolva!

Hazánkban ugyan nem gyakori, de nem is különleges jelenség a porvihar. Az általában a nyári időszakban jelentkező porviharok előfeltétele a viharos szél mellett a talaj felső részének teljes kiszáradása. További fontos szerepet játszik az adott terület növényi borítottsága, valamint a kiszáradt talajszemcsék mérete, finomsága. Csak a fákkal ritkábban borított pusztasági területeken tud megjelenni, ott, ahol a légmozgás rendezettségét a talajközelben a növényzet nem gátolja. Bizonyos emberi tevékenységek is erősítik a hatást: homok- és sóderkitermelő helyeken a növényektől megtisztított felszín kis részecskéit könnyen magával ragadja az erős szél.

A talaj felső részének teljes kiszáradását már néhány kánikulai nap is előidézheti. Az ilyen napokat követő hidegfrontok jellege erőteljesen meghatározza a jelenség létrejöttét. A nyári hidegfrontok mindig heves széllökésekkel jelentkeznek, csapadék szempontjából azonban különböznek. Vannak heves zivatarokkal, felhőszakadásokkal járó hidegfrontok. Ha azonban a hideg levegő a talaj közelében 'előresiet', akkor a létrejövő stabilitás miatt csapadéktalan, száraz hidegfrontokról beszélhetünk. A nedves hidegfrontokban a zivatarok előtti percekben, a száraz hidegfrontok esetén több órán keresztül kialakulhat porvihart előidéző helyzet.

Kedden is hidegfront tört be. A kánikulai napokat erős szélroham zárta le, helyenként az óránkénti 100 kilométert is meghaladó széllökésekkel. A nyugati és középső megyékben a csapadéktalanság miatt sokfelé létrejöttek kisebb-nagyobb porviharok. A szél a Kisalföldön és a főváros térségében volt a legerősebb. A hajdúsági porviharban a pusztai talajfelszín döntő szerepet játszott, a szélerősséget egy zivatar előtti úgynevezett kifutószél növelte.

A porvihar a közúti közlekedésre különösen veszélyes. Gyorsan, hirtelen jelentkezik. Hatására erősen lecsökken a látástávolság, ráadásul csúszósabbá válnak az utak. A finom porrészecskék belélegzése pedig egészségünkre káros.

Még a nyár elején járunk, hasonló jelenségek előfordulhatnak a következő hónapokban is. Ha látjuk a közeledtét azonnal csökkentsük drasztikusan a sebességet, de jobb, ha biztonságos helyre húzódva megállunk. Nem csak mi ütközhetünk, bárki nekünk is jöhet.