Járulékot csökkentene a GVK

Vágólapra másolva!
A Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) szerint a munkaadói járulékok 8-10 százalékpontos csökkentése révén évente 180-200 milliárd forinttal kisebb lehetne az élőmunka terhelése. Változtatnának a társasági adón és az egyszerűsített vállalkozói adón is.
Vágólapra másolva!

A tb-járulék csökkenésének ellensúlyaként a GVK az általános forgalmi adó emelését javasolja 20 százalékról 22-24 százalékra, miközben az alapvető élelmiszereknél, az élőmunka-igényes szolgáltatásoknál 16-18 százalékos áfakulcs kívánatos - mondta a tájékoztatón Török Ádám, a GVK elnöke. Az akadémikus hozzátette: az élőmunka terhelésének csökkentése csak akkor valósulhat meg, ha sikerül tovább szélesíteni az adó- és járulékfizető bázist, és mind a társasági adóból, mind a személyi jövedelemadóból kikerülnek a kedvezmények.

Az élőmunka terheinek csökkentése révén javulhat a magyar vállalkozások versenyképessége - fogalmazott Straub Elek, az üzleti élet egyik képviselője, akinek véleményéhez csatlakozott Lőrincze Péter, a VOSZ képviselője, aki úgy vélte, hogy a járulékcsökkentés megteremtheti a béremelés alapját.

A kerekasztal szerint a társasági adó emelése - 16 százalékról 20 százalékra - lehetővé tenné a vállalkozásokat terhelő négyszázalékos különadó megszüntetését, miközben 50 millió forintos adóalapig megmaradna a 10 százalékos adómérték. Ez utóbbi lépés már szerepel a 2008. évi adómódosításoknál is, amit a kerekasztal javasolt - rögzítette Török Ádám.

Az elnök ismételten hangsúlyozta, hogy ez a változtatás szükségesé teszi a társasági adókedvezmények megszüntetését, illetve csak rendkívül indokolt esetben való megtartását. Megszüntetendő a négyszázalékos vállalkozói járulék, amely 12 milliárd forint bevételt jelent a költségvetésnek - rögzítette Török Ádám.

Az egyszerűsített vállalkozói adónál (eva) az áfa eltörlését javasolja a kerekasztal, ugyanakkor az eva adókulcsát 10 százalékra lehetne mérsékelni - mondta Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

Az egykulcsos adó bevezetését nem támogatja a kerekasztal, és a testület véleménye szerint 2009-től az általános ingatlanadó bevezetésének nincsenek meg a feltételei.

Az adóváltozások megvalósításához lényeges gazdaságpolitikai döntésekre, például a költségvetési kiadások csökkentésére is szükség van, amelyek már a politika szférájához tartoznak - hangsúlyozta Török Ádám, aki azt is üzente a tájékoztatón, hogy a kerekasztal javaslatai egységet alkotnak, bizonyos részeinek "kimazsolázásától" óvja a kormányzatot.