Alkohollal és fegyverrel már nem fizethetnek ki munkabért az orosz munkaadók

Vágólapra másolva!
Az orosz törvényhozás alsóházának döntése értelmében a jövőben Oroszországban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak legkisebb bére nem lehet alacsonyabb a mindenkori létminimum összegénél. A módosítás értelmében a munkáltató a jövőben nem fizetheti ki munkavállalóit alkoholtartalmú italokkal, fegyverekkel, narkotikumokkal vagy általában legális kereskedelmi forgalomban nem árusítható termékekkel.
Vágólapra másolva!

A duma a munka törvénykönyvének módosításai között fogadta el minimálbér létminimumhoz való igazítását. Az átállás folyamatos lesz, mivel jelenleg az országban csak jelképes összegű, 100 rubeles (mintegy 1000 forint) minimálbér van megállapítva. A tervek szerint a legkisebb béreknek 2004-2006-ra kell elérniük a régióként eltérő, ma átlagosan 1500-2000 rubeles létminimum szintjét.

A jelentős többletköltségek miatt a kormány korábban nem támogatta ezt az elképzelést, később mégis áldását adta a régóta követelt minimálbér-szabályozásra. Becslések szerint jelenleg a munkavállalók akár 30-40 százaléka kevesebbet keres a létminimumnál, többségük közalkalmazott. Különösen rossz a helyzet az egészségügyben.

A képviselők döntöttek a sajátos orosz jelenség, az áruval kiegyenlített bérek szabályozásáról is. A duma által elfogadott javaslat a pénzbeli kifizetéseket teszi főszabállyá, áruban legfeljebb a bér 20 százalékát lehet majd kiadni. A döntéshozók kategorikusan megtiltották, hogy a munkavállalók alkoholtartalmú italok, fegyverek, narkotikumok vagy általában legális kereskedelmi forgalomban nem árusítható termékek formájában kapják meg munkabérüket. Számos körzet, illetve vállalat a pénzhiány miatt választja a bérkifizetés ilyetén módját. Ez nem természetbeni juttatás: a gyárak általában saját termékeiket adják dolgozóiknak, akik azután megpróbálják értékesíteni a holmit. Arra is volt példa, hogy egy városban az orvosok műtrágyában kapták meg fizetésüket. Az orvosok tiltakoztak, pedig az önkormányzati vezetők véleménye szerint a műtrágya könnyen és jól eladható áru.

A duma szerdán foglalkozott a Oroszországban szintén igen gyakori bérelmaradásokkal is: döntésük értelmében ezekben az esetekben a munkavállalók 15 nap elteltével megtagadhatják a munkát mindaddig, amíg fizetésüket nem kapják meg. Kivétel csak rendkívüli állapot, vagy természeti katasztrófa lehet.

A duma a munkaügyi kódex módosítása során határozott arról is, hogy a "Haza védőjének napja" néven munkaszüneti nappá nyilvánítják február 23-át, a korábbi szovjet hadsereg napját.

Jóval nagyobb vitákat vált ki az a tervezet, amely szerint a jogszabály életbe lépése után szakszervezeti hozzájárulás nélkül is végre lehetne hajtani elbocsátásokat. Emiatt hirdettek a közelmúltban éhségsztrájkot mintegy 40 orosz repülőtér légiirányítói, akik számára a törvény nem teszi lehetővé a munkabeszüntetést. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán arra kérte a törvénymódosítást második - utolsó előtti - olvasatban tárgyaló dumát, hogy hagyják ki azt az ugyancsak sokat vitatott rendelkezést, amely korlátozás nélkül lehetővé tenné a túlórák emelését.

(MTI)