Csillagászati összegekért kelnek el az ősrégi számítógépek

retro, első számítógép, kazetta, floppy, monitorszűrő
Régen laptopok nem is voltak, mindenki asztali gépeken ügyködött.
Vágólapra másolva!
Nem csak a hetvenes és nyolcvanas évekbeli számítógépek, a kilencvenes évekből származó PC-alkatrészek is jó pénzért találtak gazdára tavaly a használtcikk-piacon. Folyamatosan nő a vintage hardverek eladása is, négy év alatt csaknem megduplázódott a kategória forgalma.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt négy év során csaknem megduplázódott a Vaterán a retró számítógépek, vintage konzolok és egyéb régi hardverek eladása: ezekből már 2019-ben is több mint évi háromezer talált gazdára, tavaly pedig már megközelítette a hatezret is a megvalósult tranzakciók száma - csaknem 45 millió forint értékben. Ez nem új keletű, az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is nagyon kelendőek ezek a gépek és a piacuk több mint hat éve folyamatosan bővül.

A legértékesebbek a bontatlan csomagolású eszközök, néhány nyolcvanas évekbeli játékkonzolért forintban átszámolva milliókat is hajlandóak megadni a gyűjtők.

"A retró számítógépeknek hasonló rajongótábora alakult ki, mint egyes veteránautóknak, például a Volkswagen Bogárnak. Ez egy igen kreatív hobbi, nem csak a nosztalgiáról szól, a gépek életben tartása és új programok, kiegészítők fejlesztése is nagy kihívás, sőt, egyes, nehezen beszerezhető ősgépeknek már a replikái is borsos árúak" - kommentálta a jelenséget Képes Gábor informatikatörténész, a Neumann Társaság kommunikációs vezetője.

Régen laptopok nem is voltak, mindenki asztali gépeken ügyködött Forrás: Origo

Érdekesség, hogy

a Vaterán eddig a legmagasabb, félmillió forint feletti áron nem is egy számítógép, hanem egy asztali méretű, programozható HP-9810-es számológép talált gazdára, amely még a hetvenes évek elején került az amerikai boltokba.

A modell a Hewlett-Packard korai asztali programozható számológépei közé tartozik. Ezek a számológépek a személyi számítógép elődei voltak, ráadásul extra gyártási minőséget képviselnek, ezért kultikus státuszúak.

Tavaly a második legdrágábban elkelt gép a Vaterán egy nyolcvanas évek elejéről származó, a jól ismert C-64-es otthoni géppel ellentétben vállalatoknak szánt Commodore CBM 610-es volt gyári monitorral és lemezmeghajtóval, ez 250 ezer forintért ment el. A toplista harmadik szereplője a magyar fejlesztésű és gyártású HT-1080Z, amely 200 ezer forint feletti áron cserélt gazdát. A gép nevében lévő rövidítés a Híradástechnika Szövetkezetet rejti, amelynek e modellje a nyolcvanas évek hivatalos magyar iskolaszámítógépe volt, így egy nemzedék alapélménye volt rajta a BASIC, vagyis az a programozási nyelv, amelyet „értettek" annak idején a gépek.

Ugyancsak jelentős, 150 ezer forint feletti áron ment el idén a Vaterán az egyik első magyar gyártmányú, bolti forgalomba került házi számítógép, a Primo egyik példánya is. Ezen kívül a legdrágábban gazdára talált retró gépek toplistáján egy sor különböző Commodore Amiga számítógép mellett kilencvenes évekbeli PC-alkatrészeket, főként korai hangkártyákat (Gravis), illetve 3D-gyorsítókat (3Dfx) találni, amelyek jó állapotú példányaiért ma is szép összeget adnak a gyűjtők.