Brutális kalóztámadás ért egy olajtankert

Kalózok
This handout picture released by the Spanish Ministry of Defence on September 11, 2011, shows a pirate skiff carrying a French hostage Evelyne Colombo before being borded by the Spanish warship "Galicia" in the Gulf of Aden on September 10, 2011. Troops from the Spanish warship stormed the pirate skiff and rescued the hostage missing from her yacht, the "Tribal Kat," but found no trace of her husband Christian Colombo, the EU anti-piracy mission said. - As a helicopter kept watch overhead, naval commandos in a fast launch fired on the skiff to disable its engine. The boat sank, but the hostage was rescued and seven pirates were arrested unharmed, the Spanish defence ministry said. (Photo by HO / SPANISH MINISTRY OF DEFENCE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE / MANDATORY CREDIT AFP PHOTO / SPANISH MINISTRY OF DEFENCE / NO ADVERTISING / NO MARKETING CAMPAIGN
Vágólapra másolva!
Kalózok támadták meg a dán tulajdonban lévő Monjasa tengerhajózási vállalat egyik olaj- és vegyianyag-szállító tartályhajóját, amellyel minden kommunikáció megszűnt - közölte a vállalat szóvivője kedden.
Vágólapra másolva!

A közlés szerint a hajó 16 fős legénysége időben fedezékbe tudott vonulni a hajón, azonban a szombati támadás óta nem sikerült kapcsolatot létesíteni velük.

A tankerhajó libériai zászló alatt tétlenül állt a nyílt tengeren, amikor a kalózok a Guineai-öböl térségében, a kongói Pointe-Noire kikötővárostól 260 kilométerre rájuk támadtak.

A hajót a dániai Monjasa leányvállalata, a dubaji központtal működő Montec Ship Management nevű cég üzemelteti, amely elsőként értesítette a Guineai-öböl biztonságáért felelős brit-francia tengeri együttműködési központot.

Egy kalózbárka fedélzete felülnézetből (képünk illusztráció) Forrás: AFP/Ho

Dániának világszerte jelentős érdekeltsége van a tengerhajózásban: a biztonságos hajózás előmozdítására 2021-ben egy fregattot is kirendelt a Guineai-öbölbe, amelyet az ukrajnai háború 2022. februári kirobbanása után hazahívott.

A Guineai-öböl az elmúlt években a tengeri kalózkodás egyik központjává vált, az ENSZ Biztonsági Tanácsának közlése szerint azonban 2021 óta kevesebb kalóztámadást regisztráltak. Ez annak köszönhető, hogy az országos hatóságok más nemzetek haditengerészetének segítségével határozottabban felléptek a tengeri biztonság megőrzése érdekében. A jelenségről az Origo több alkalommal írt, például ebben a cikkében.

Hasonló kalóztámadást mutat be Paul Greengrass brit filmrendező 2013-ban bemutatott és Oscar-díjra jelölt játékfilmje, a Philips kapitány címet viselő, valós események alapján készült thriller is. A Tom Hanks amerikai színművész főszereplésével készült film Richard Phillips hajóskapitány élményeit dolgozza fel, aki 2009-ben, 54 éves korában az afrikai partoknál szomáliai kalóztámadás áldozatául esett, és túszként ajánlotta fel magát az általa vezetett MV Maersk Alabama amerikai tartályhajó legénységének védelmében. A kalóztámadás és a túszdráma a valóságban és a filmen is szerencsés véget ért: a hajó kapitányát és legénységét az amerikai haditengerészet elit egységének kommandósai épségben kiszabadították.

Richard Phillips 2010-ben Egy kapitány kötelessége: szomáliai kalózok, SEAL-kommandósok, és veszélyes napok a tengeren címmel írta meg a 14 évvel ezelőtti kalóztámadás történetét.