Többet számít a házaknál szigetelés, mint a termosztát letekerése

magyar falu
Vágólapra másolva!
Érdemes építészeti és fenntarthatósági szempontból megalapozott módszereket választani ahhoz, hogy az otthonokat - a kormányzati rezsivédelmi intézkedések mellett - kedvező költséggel tudjuk melegen tartani. Az ingatlan hőtartó képessége sokat nyom a latba, így azok járhatnak jobban, akik utólagos szigeteléssel vagy korszerűsítési megoldásokkal tervezik csökkenteni a számlájukat.
Vágólapra másolva!

Nagyjából azonos a hőmérséklet a magyar otthonokban, a fűtésszámlán megjelenő összeg azonban így is nagyon eltérő lehet – derül ki az Újház kutatásából. A többség (41 százalék) 20-22 fok között tartja az otthona hőmérsékletét, vagyis a válaszok alapján

az optimális lakáshőmérséklet télen átlagosan 21,2 fok.

Az 50-59 év közöttiek inkább hűvösebbet, míg a 30 alattiak melegebb hőmérsékletet tartanak ideálisnak.

Optimális lakáshőmérséklet télen Forrás: újház

Érdekes módon azonban úgy tűnik, az, hogy milyen melegre fűtik az emberek az otthonaikat, nem feltétlenül áll összefüggésben azzal, hogy mennyit költenek a fűtésre:

azok, akik 5.000 forintot, vagy annál kevesebbet számolnak a fűtési költségekre, átlagosan 21,24 fokra fűtik a lakást,

és nincs érezhetően melegebb azoknál sem, akik 20.000 forint feletti összeget fizetnek ki a fűtésszámlára – náluk átlagosan 21,6 Celsius fokos a hőmérséklet.

Az elmúlt időszakban szakértők gyakran nyilatkoztak úgy, hogy 1 Celsius fok hőmérséklet-csökkentés akár 6 százalékos energiamegtakarítást eredményezhet, ám ezt a kutatásból származó adatok nem támasztják alá. Ha magasabb a fűtésszámla, annak oka tehát másban keresendő. Egyrészt nyilván tényező lehet az ingatlan mérete is, de még valószínűbb, hogy a termosztát állítgatásánál többet számít az, hogy mennyi energiára van szükség ahhoz, hogy otthonunkat a kívánt hőmérsékletre felfűtsük.

Ebben pedig az ingatlan energetikai hatékonysága játszik döntő szerepet.

Ebből következik, hogy azok, akik jelentősen szeretnének spórolni a fűtési költségeiken, a termosztát letekerésével valószínűleg többet fognak veszíteni a komfortérzetükből, mint a rezsiszámlájukból. Különösen igaz ez arra a 48 százalékra, aki jelenleg nem elégedett otthona hőtartó képességével.

A teljes mintában 26 százalék azok aránya, akik olyan ingatlanban élnek, aminek a becsült hővesztesége 20 százalék felett van

– vagyis a fűtésszámlájuk értékének 20 százalékával ők csak az utcát fűtötték.

„Napjainkban már lényegesen korszerűbb építőanyagok és szigetelőanyagok állnak rendelkezésünkre, mint akár csak néhány évtizeddel korábban is" – mondta dr. Rázsóné Szórády Csilla, az Újház vezérigazgatója.

ehhez azonban tudni kell, hol szökik el a hő, és az adott területen milyen szigetelési megoldások a legideálisabbak. Az Újház Rezsicsökkentő Kisokosában azért gyűjtöttünk össze minden releváns információt, hogy segítsünk eligazodni az információk között azoknak, akik otthonukat fenntarthatóbá tennék."

A hőveszteségért a legtöbben (45 százalék) a nem megfelelő nyílászárókat okolják, ezt követik a nem megfelelően szigetelt falak (32 százalék), a tető (14 százalék) és jóval kevesebben (5 százalék) gondolnak arra, hogy a padló lenne a hőveszteség szempontjából kritikus pont. Fontos tudni, hogy egy nem megfelelően szigetelt átlagos magyar családi ház esetében a falakon keresztül 30-40 százalék, a tetőn át 20-30 százalék, a nyílászárókon keresztül 15-25 százalék, a padlón 10-15 százalék hő távozik, vagyis itt is érdemes lehet vizsgálódni, ha a magas fűtésszámla okát keressük.

Hővesztés mennyisége lakrészenként Forrás: újház

Akár utólagos szigeteléssel a hőveszteség mértékén jelentősen lehet javítani, az energiaárak növekedésével pedig sok válaszadó számára aktuálissá is váltak a hőtartó képességet célzó fejlesztések. A megkérdezettek közel 40 százaléka még nem rendelkezik konkrét tervekkel, de elképzelhetőnek tartja, hogy belevág egy korszerűsítésbe. A megkérdezettek közel harmada tervez korszerűsítést, jellemzően a falak szigetelését (56 százalék) és a nyílászárók cseréjét (40 százalék) vagy korszerűsítését (31 százalék), de aránylag sokan gondolkodnak a tető szigetelésében (29 százalék) is.

A tető teljes cseréjét és a homlokzati szigetelést egyaránt 15 százalék tervezi, az utólagos aljzatszigetelés azonban mindössze 10 százalék terveiben szerepel.

Hőszigetelési koncepciók lakásba Forrás: újház

Azon válaszadók 26 százaléka, akik nem elégedettek az ingatlanuk hőtartó-képességével, nem szeretnének több időt és pénzt vesztegetni, és még a jövő év vége előtt tervezik, hogy belevágnak valamilyen energetikai korszerűsítésbe –

a válaszadók legtöbbje (18 százalék) napelembe ruházna be,

de népszerűek a kiegészítő fűtéshez használt elektromos panelek is (17 százalék). Az energiahatékonyságot javító fejlesztések pedig előre láthatóan jövőre sem állnak majd meg: további 22 százalék ugyanis úgy nyilatkozott, hogy ha idén már nem is, 2023-ban belevág az energetikai korszerűsítési munkálatokba, abban bízva, hogy legalább a következő fűtési vagy hűtési szezonban sikerül visszafognia a számláit.