Ez a nemesfém még az aranynál is fényesebben ragyoghat

Bank bar manufacturing line opens at Yekaterinburg Plant bank hand gold silver bar metal glove HORIZONTAL precious EZ OCM SQUARE FORMAT ezüst rúd arany
2515105 Russia, Verhnyaya Pyshma. 10/22/2014 A worker holds a gold bar and a silver bar manufactured during the opening of a new bank bar manufacturing line at the Yekaterinburg Plant for Non-Ferrous Metals Processing, in the town of Verkhnyaya Pyshma, Sverdlovsk region. Pavel Lisitsyn/RIA Novosti
Vágólapra másolva!
Egyes elemzői várakozások szerint az ezüst éve lehet 2023, és a drágulása maga mögé szoríthatja az arany teljesítményét is.
Vágólapra másolva!

Az ezüst ára idén akár kilencéves csúcsra, unciánként 30 dollárra emelkedhet, és megelőzheti az arany drágulási ütemét is – derül ki a CNBC által megkérdezett elemzői véleményekből.

A szakértők szerint az ezüst gyenge kínálata lehet az egyik ok a drágulás mögött.

Emellett a historikus adatok arra utalnak, hogy amikor a világgazdaságban (és az Egyesült Államokban) magas inflációs időszak köszönt be, akkor az ezüst gyakran jobban teljesít, mint az arany.

Az ezüst történelmileg közel 20 százalékos éves hozamot produkált a magas inflációs években. Tekintettel erre, illetve arra, hogy az ezüst tartósan nagyon olcsó az aranyhoz képest,

nem lenne meglepő, ha a nemesfém idén az unciánkénti 30 dolláros szint felé venné az irányt

– mondta Janie Simpson, az ABC Bullion vezetője. Hozzátette azonban, egy ilyen drágulási ütem során az ezüstnek komoly ellenállási szinteket is le kellene küzdenie.

Az ezüst éve lehet 2023 Forrás: Shutterstock/Sebastian Janicki

Az azonnali szállítású ezüst árfolyama 1980-ban érte el a rekord árfolyamát, akkor 49,45 dollárral. Ekkor az USA-ban 13,5 százalékos volt az infláció. Összevetésképpen, 1976-ban az ezüst unciánkénti ára csupán 4 dollár körül mozgott, 5,7 százalékos infláció mellett.

Mindeközben a fizikai piacon hiány van ezüstből, ami ugyancsak támogathatja a drágulást.

Az elemzői beszámolók szerint New Yorkban és Londonban is megcsappantak a fizikai ezüstkészletek, sokkal jobban, mint az arany esetében.

A következő öt évben várhatóan több mint 100 millió unciás hiány jelentkezhet a globális ezüstpiacon - tette hozzá Nicky Shiels, az MKS PAMP nemesfémekkel foglalkozó cég elemzője.

Az ezüst iránti kereslet legnagyobb részét egyébként az ipari fémigény teszi ki. Ez a terület adja a kereslet közel 50 százalékát. A nemesfémet gyakran használják gépjárművek, napelemek, ékszerek és elektronikai cikkek gyártása során is.

Az ipari kereslet is megdrágíthatja a nemesfémet Forrás: AFP/Joel Saget

Az elemzők szerint az ezüst iránti globális kereslet a következő öt évben 15 százalékkal bővülhet, elsősorban az autóipar és az elektronikai szektor felől érkező növekvő fémigény miatt.

Ezzel párhuzamosan a The Silver Institute adatai szerint

a bányák kitermeléséből származó ezüstkínálat 2022-ben 843,2 millió uncia volt, ami jelentősen elmarad a 2016-ban mért 900 millió unciától.

A CNBC-nek nyilatkozó szakértők kiemelték, hogy az ezüst drágulása előtt két jelentős akadály mutatkozhat. Az egyik, ha a vártnál sokkal gyorsabban kezd el csökkenni az amerikai és a globális infláció. A másik pedig az, ha széleskörű világgazdasági recessziós időszak köszönt be. Ez utóbbi jelentősen visszafoghatja az ezüst iránti ipari keresletet, enyhítve az árnyomást.

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.

Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!