Államosítja a német kormány a legnagyobb hazai földgázimportőrt

energy Horizontal
Pipes and pressure gauges for gas lines are pictured at Open Grid Europe (OGE), one of Europe's largest gas transmission system operators, in Werne, western German on March 24, 2022. - The OGE compressor station in Werne is the central hub in the German natural gas network. At around 25 billion cubic metres per year, around a quarter of the natural gas consumed in Germany flows through the Werne compressor station. (Photo by Ina FASSBENDER / AFP)
Vágólapra másolva!
Állami tulajdonba veszik az Unipert, Németország első számú földgázimportőrét; a szövetségi kormány 480 millió eurót fizet a cég eddigi többségi tulajdonosának, a Fortum finn állami energetikai cégnek, és nyolcmilliárd euró értékben tőkeemelést hajt végre - jelentette be szerdán Berlinben Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter.
Vágólapra másolva!

A német földgázfogyasztók nagyjából 40 százalékának ellátásáról gondoskodó Uniper így 99 százalékban állami tulajdonba kerül - ismertette a miniszter, kiemelve, hogy az intézkedés elkerülhetetlen, mert a cég helyzete "drámai".

Hozzátette:

a kormány az ellátásbiztonság fenntartása érdekében az összes többi nagy földgázimportőr esetében is megteszi az ahhoz szükséges lépéseket, hogy megőrizzék stabilitásukat.

Az Uniper azért került nehéz pénzügyi helyzetbe, mert Oroszország az Ukrajna ellen indított háborújával összefüggésben visszafogta németországi földgázszállításait. A szállítások egyoldalú visszafogása miatt az Uniper arra kényszerül, hogy a piacon szerezze be az ügyfelei - köztük számos németországi közműszolgáltató - ellátásához szükséges földgázt.

Illusztráció Forrás: AFP/Ina Fassbender

Az orosz szállítások leállása és a földgáz piaci árának meredek, éves összevetésben nagyjából hatszoros emelkedése révén a cég likviditási válságba jutott. Augusztus végén arról tájékoztatott, hogy százmillió eurónál is nagyobb veszteséget termel naponta.

A szövetségi kormány eddig egy kilencmilliárd eurós hitellel támogatta az ország energiaellátásában rendszerszintű fontosságú vállalatot az állami fejlesztési bankon (KfW) keresztül, majd tárgyalásokat kezdtek egy újabb, négymilliárd eurós csomagról. Ez a tárgyalási folyamat egy újabb hitelkeret megnyitása helyett végül államosításhoz vezet.