Továbbra is bíznak a befektetők a magyar gazdaságban

grafikon automatizált befektetés
47782318 - businessman analyzing financial data at office
Vágólapra másolva!
Szinte kizárható, hogy olyan adósságfinanszírozási problémái legyenek a magyar gazdaságnak, mint a 2008–2009-es válság idején, amikor a Nemzetközi Valutaalaphoz kellett fordulnia az akkori kormánynak. A befektetők előszeretettel vásárolják a magyar állampapírokat, számolt be róla a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Nem fél a piac magyar államadósságot vásárolni, bíznak a befektetők a magyar gazdaságban – ezt Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője mondta a VG-nek, aki szerint a piac továbbra is aktívan érdeklődik a magyar állampapírok iránt, ezért szerinte kizárható, hogy olyan adósságfinanszírozási problémáink legyenek, mint a 2008–2009-es válságot követő időszakban, amikor a Nemzetközi Valutaalap lélegeztetőgépére volt utalva Magyarország. A szakember azonban úgy véli, hogy a piac túlzottan negatívan értékeli a magyar helyzetet.

– idézte fel az elemző, hozzátéve, hogy az eurós állampapírok kifejezetten olcsónak tűnnek, emiatt most sokan azt fontolgatják, hogy beszállnak a piacra, és állampapírt vásárolnak.

Illusztráció Forrás: Shutterstock

Egy legutóbbi felmérésről is beszámolt a szakember, amelyből az derült ki, hogy míg a forint ellen shortolnak, addig az állampapírpiacon long pozíciókat vesznek fel a befektetők, tehát

összességében túlsúlyozzák a magyar állampapírokat a standard portfóliókhoz képest.

Az elemző szerint amíg ez a helyzet áll fenn, addig semmilyen körülmények között nem beszélhetünk arról, hogy közel lennénk a 2008–2009-es válsághoz.

Kockázatok azonban így is vannak. Virovácz Péter úgy látja, hogy az idei költségvetéssel nem lesz baj, a jövő évi már nehezebb kérdés, mivel alapjaiban változott meg a makropálya ahhoz képest, amikor a büdzsé tervezése tavasszal elkezdődött, a növekedés ugyanis biztosan alacsonyabb lesz, az infláció pedig jóval magasabban alakulhat a tervezettnél (4,1 százalékos GDP-bővüléssel és 5,2 százalékos inflációval számolt a kormány). De a kamatkiadások és a jegybank veszteségei is a vártnál jobban nőhetnek.

Az ING Bank elemzője szerint az az igazán lényeges a befektetői bizalom szempontjából, hogy létrejön-e az uniós forrásokról a megállapodás az Európai Bizottsággal. A hitelminősítőknél és a nemzetközi befektetőknél is az az alapforgatókönyv, hogy lesz megegyezés. Ha ez megtörténne, az szerinte érdemi és nagyon gyors korrekciót hozna a forint esetében és az államkötvények piacán.

Illusztráció Fotó: Adrián Zoltán - Origo

Legutóbb a londoni Fitch Ratings erősítette meg Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek BBB szintű, befektetési ajánlású osztályzatát.

A korábbi minősítés változatlanul hagyását azzal indokolta a hitelminősítő, hogy a beruházások várhatóan folytatódnak, ennek következtében – ha a körülmények nem romlanak – megmaradhat az 5 százalék körüli dinamikus gazdasági növekedés. Ennek azonban feltétele, hogy Magyarország szeptember vége felé hozzájusson az Európai Helyreállítási Alapból járó összeghez.

Virovácz Péter arról is beszélt, hogy egy esetleges olasz adósságválság Magyarországra nem gyakorolna érdemi hatást, mivel a magyar piac jellemzően a német piacokat és államkötvényt követi le, nem pedig a perifériákat.

További részletek a vg.hu oldalán olvashatók.