Fontos hír érkezett a magyarországi gázkészletekről

földgázellátás, Nyomásmérő a Földgázszállító Zrt. csanádpalotai mérőállomásán a román-magyar gázvezetéken. A tervek szerint Románia 2013 decemberében kezd gázt exportálni Magyarország felé az Arad-Szeged vezetéken keresztül.
Vágólapra másolva!
A magyar földgázpiac április eleje óta a betárolásra koncentrál, az ország gázellátása jelenleg az Ukrajnában zajló háború ellenére is zavartalan. Az orosz fél továbbra is a hosszú távú szerződéseknek megfelelően teljesíti a szállításokat, amelyek Szerbia (Kiskundorozsma) és Ausztria (Mosonmagyaróvár) felől érkeznek - írja a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). 
Vágólapra másolva!

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal folyamatosan figyelemmel kíséri az energiaárakra is ható makrogazdasági folyamatokat, illetve világpolitikai eseményeket, és naprakész információkkal rendelkezik a hazai gázforgalom adatairól. Az elmúlt 12 év szélső értékei mellett, az alábbi grafikonon látható módon, az eddig sosem tapasztalt geopolitikai és árkörnyezet mellett is – bár némileg lassabb indulást és felfutást követően – megfelelő ütemben zajlik a földgázkészletek betárolása.

A háború kitörése jelentősen nem változtatta meg a határponti beszállításokat, és ezzel a magyarországi beszállítást.

A szerb-magyar határon 2021 őszén üzembe helyezték az új Török Áramlat vezeték határátlépési pontját,

így október 1-től a hosszú távú földgázellátási szerződésben meghatározott fő betáplálási pont áttevődött az ukrán határról. A szerb határponton kívül, Ausztria irányából folyamatos, közel a teljes kapacitást lefedő beszállítás tapasztalható, ezenkívül kisebb mennyiségek jönnek Horvátország felől, és rendelkezésre áll a hazai termelés is.

Illusztráció Forrás: Origo

A betárolás intenzitása ugyan várhatóan alacsonyabb lesz a Török Áramlat vezeték ütemezett karbantartási munkái miatt bekövetkező leállítása okán, de a felhasználók ellátása ebben az időszakban is zavartalan lesz. A Török Áramlaton keresztül napi 12-17 Mm3 földgáz érkezik az országba. A tervezett karbantartások idején, egy adott irányból érkező földgáz csökkenése vagy kiesése esetén a földgázkereskedők gondoskodnak a szükséges volumenek pótlásáról. Jelenleg elmondható, hogy

az országba importált földgáz jelentős része a hazai ellátást szolgálja,

illetve a föld alatti tárolókba kerül letárolásra, az export volumenek az elmúlt időszakban jelentősen csökkentek.

A magyarországi földgáztárolók készletszintjének és töltöttségének alakulása Forrás: MEKH

A biztonsági földgázkészlet garantálja az ország minden körülmények közötti folyamatos földgázellátását. A jelenleg 938 millió köbméternyi biztonsági készlet mértéke 2022. október 1-től 1,2 milliárd köbméterre nő, a magasabb készletszintre való feltöltés folyamatos.

A 6,33 milliárd köbméternyi hazai tárolói kapacitás 36,27 százalékban feltöltésre került. Jelenleg már 2,3 milliárd köbméter földgáz áll rendelkezésre a föld alatti gáztárolókban. Míg az egyetemes szolgáltatás keretében vételező, túlnyomórészt lakossági felhasználók biztonságos téli ellátásához az egyetemes szolgáltatónak, az MVM Next Zrt.-nek, a következő, 2022/2023-as téli időszak tekintetében október elsejéig 1,87 milliárd köbméter földgázt kell betárolnia, addig a versenypiaci felhasználók ellátása érdekében a földgázkereskedők is megkezdték és folyamatosan töltik a tárolók kereskedelmi készleteit.

Összességében kijelenthető, hogy a kedvezőtlen makrogazdasági folyamatok és világpolitikai helyzet ellenére a hazai felhasználók ellátásbiztonsága megfelelő.