Javult a kínai feldolgozóipar teljesítménye júliusban

TRUMP, Donald
Kunsan, 2018. október 19. A 2018. október 17-i képen babakocsit szerelnek össze dolgozók a gyerekfelszereléseket gyártó Good Baby üzemben, a kelet-kínai Csiangszu tartomány Kunsan városában. A kínai statisztikai hivatal október 19-én közzétett adatai szerint az ország gazdasága 2018 harmadik negyedévében a vártnál alacsonyabb, 6,5 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A világ második legnagyobb gazdaságát irányító ázsiai állam bruttó hazai termékének (GDP) legutóbbi mutatószámai szintén csalódásra adnak okot. Elemzők szerint a vártnál alacsonyabb gazdasági teljesítmény az Egyesült Államokkal folytatott külkereskedelmi vitának tudható be. Donald Trump amerikai elnök 2018 tavaszán 150 milliárd dollár összértékű kínai acél- és alumíniumtermék amerikai importvámját emelte meg, gazdasági válaszlépésre kényszerítve ezzel Kínát. MTI/EPA/Aleksandar Plavevski
Vágólapra másolva!
Javult a kínai feldolgozóipar teljesítménye júliusban, de csak kis mértékben, miközben a szolgáltató szektor növekedése lassult júniushoz képest.
Vágólapra másolva!

A nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által pénteken ismertetett adatok szerint a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 51,1 pontra emelkedett júliusban az előző hónapban mért 50,9 pontról. A feldolgozóipari BMI ezzel immár az ötödik egymást követő hónapja állt a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb fölött.

Az elemzők lassuló növekedést, 50,7 pontot vártak júliusról.

Illusztráció Forrás: MTI/EPA/Aleksandar Plavevski

A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektorok teljesítményének növekedése mérséklődött júliusban. A gazdaság több mint felét adó ágazatok beszerzésimenedzser-indexe 54,2 pontra gyengült a júniusi 54,4 pontról. A mutató ötödik hónapja állt az 50 pontos határérték fölött.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a júniusi 54,2 pontról júliusban 54,1 pontra süllyedt.

A kínai GDP a járvány bénító hatása nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az első negyedévben - először zsugorodott azóta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzétenni a hivatalos GDP-adatokat.

Illusztráció Forrás: MTI/EPA/Aleksandar Plavevski

A második negyedévben a GDP már 3,2 százalékkal nőtt éves összevetésben. Negyedéves összevetésben a kínai GDP 11,5 százalékkal emelkedett április-júniusban az év első három hónapjához képest.

A járvány miatti bizonytalanság miatt

a kínai parlament az idén nem jelölt ki GDP növekedési célszámokat.

A Fitch nemzetközi hitelminősítő a minap 1,2 százalékról 2,7 százalékra javította Kína idei GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzését.