Több mint húszéves mélypontról jött vissza a Brent kőolaj ára

Skócia, Bp olajfúrótorony, Északi-Tenger
A picture shows section of the BP ETAP (Eastern Trough Area Project) oil platform in the North Sea, around 100 miles east of Aberdeen, Scotland on February 24, 2014. The British cabinet will meet in Scotland for only the third time in history to announce plans for the country's oil industry, which it warns will decline if Scots vote for independence. The fate of North Sea oil revenues will be a key issue ahead of the September 18 referendum to decide whether Scotland will end its 300-year-old union with England, and is expected to be the focus of Prime Minister David Cameron's cabinet meeting. AFP PHOTO / POOL / ANDY BUCHANAN
Vágólapra másolva!
Több mint húszéves mélypontról, 16 dollár alatti szintről emelkedett fel az északi-tengeri Brent azokra a kilátásokra, hogy a nagy olajexportőr országok az eddig vállaltnál is nagyobb mértékben foghatják vissza kitermelésüket.
Vágólapra másolva!

Az olajárak az utóbbi napokban soha nem látott mértékben lengtek ki azok miatt a félelmek miatt, hogy a túlkínálat még nagyobb lesz, miközben a koronavírus-járvány hatására meredeken csökken a kereslet.

A Brent napi mélypontján hordónként 15,98 dolláron forgott a legközelebbi, júniusi határidős jegyzésekben,

ami 1999 júniusa óta a legalacsonyabb érték.

A napi csúcsán azonban a Brent 22,44 dolláron, 16 százalékos nyereségben is forgott a Brent, a késődélutáni órákban pedig 20 dollár körül mozgott az ára.

Olajipari platform az Északi-tengeren Forrás: AFP/Andy Buchanan

A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) hordónkénti ára 10,28 és 16,20 dollár között mozgott a szerdai kereskedésben. Az esti órákban 14,12 dolláron, 22,04 százalékos pluszban állt a jegyzés.

Az év eleje óta a Brent ára több mint 65 százalékkal, a WTI-é pedig 75 százalék körüli mértékben csökkent.

Az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatala (EIA) szerdán szokásos heti jelentésében közölte, hogy a kereskedelmi olajtartalékok 15,02 millió hordóval emelkedtek, összhangban az elemzői várakozásokkal.

A kínálat csökkentését és ezáltal az árak alátámasztását célzó erőfeszítések jegyében a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének 14 tagállama és az olajkartellen kívüli tíz szövetséges ország, köztük Oroszország - az OPEC+ néven is emlegetett csoport - a húsvéti hétvégén abban állapodott meg, hogy májustól 9,7 millió hordóval fogja vissza a kitermelést. A megállapodással azonban nem sikerült helyreállítani az optimizmust és megállítani az árak esését.

A kitermelők most további lépéseket fontolgatnak.

Az Egyesült Államok és más országok is közölték már, hogy kevesebb kőolajat fognak kitermelni.

Szaúd-Arábia is jelezte, hogy kész más kitermelőkkel együtt további intézkedéseket tenni. Az iraki kormány hasonló tartalmú nyilatkozatokat tett.