Így hatott eddig a koronavírus Európa gazdaságaira

koronavírus, milánó, észak-olaszország
Milánó, 2020. február 25. Védőmaszkos utasok a milánói központi pályaudvaron 2020. február 25-én. Olaszországban 228-ra nőtt a tüdőgyulladást okozó új koronavírussal fertőzöttek száma, és eddig legkevesebb hét ember halt bele a betegségbe. MTI/EPA/ANSA/Matteo Bazzi
Vágólapra másolva!
Növekszik a koronavírus gazdasági hatása Európára, miután Olaszország északi régiójában drasztikusan megnőtt a fertőzöttek száma. A járvány igencsak megmozgatta a tőzsdéket, de egyre komolyabb makrogazdasági gondok is adódhatnak a járványból a kontinensen. 
Vágólapra másolva!

Az elmúlt héten a 2008-as válság óta nem látott mértékben estek az értékek a világ tőzsdéin, ahogy fokozódott a piaci pánik a járvány terjedése miatt. A háttérben a legfontosabb ok, hogy a befektetők egyre bizonytalanabbak a járvány jövőjével, illetve gazdasági hatásaival kapcsolatban. Ha pedig az európai részvények továbbra is csökkennek, akkor az már nem csupán a nagybefektetők nyereségeit, de a kisrészvényeseket is érinti majd. Következésképpen a tartósabb tőzsdei mélyrepülés áttételesen az európai fogyasztásra is negatív hatást fog gyakorolni.

Maszkot viselő nők Milánóban Forrás: MTI/EPA/ANSA/Matteo Bazzi

Jelenleg az észak-olasz régiót sújtja leginkább a COVID-19-nek nevezett vírus, ahol 12 várost le is zártak, hogy így akadályozzák meg a fertőzés terjedését. A stagnáló olasz gazdaságnak legfontosabb ipari, kereskedelmi és pénzügyi központját érinti a járvány, ami nemcsak a feldolgozóipari termékgyártásra, hanem az autóiparra, a divatiparra és a turizmusra is kiterjed.

– nyilatkozta Szajlai Csaba, a Figyelő főszerkesztő-helyettese, külgazdasági szakértő az Origónak.

A járvány terjedése miatt szinte napi rendszerességgel érkeznek újabb és újabb kalkulációk a gazdaság várható visszaeséséről.

Korábban a divat- és luxuscikkek piacán összesen 40 milliárd eurónyi veszteséggel számoltak az ázsiai felvevőpiac visszaesése miatt.

Hőmérséklet-ellenőrzés egy európai repülőtéren Forrás: APA-PictureDesk/HELMUT FOHRINGER / APA / picturedesk.com/Helmut Fohringer

„Csak hétfőn (február 24-én) majdnem 6 százalékos visszaesést mértek a római tőzsdén, ilyenre nagyon rég volt példa. A reálgazdaságon belül pedig ott a kereskedelem, ipar, idegenforgalom, és sok egyéb terület, mindez idén most mínuszba fordulhat. Olasz napilapok összesítése szerint a térségnek már most napi 5-10 millió eurójába kerül a kiesés. És ez csak a szűk értelemben karantén alá zárt régiókra, a vörös területekre vonatkozó becslés" – elemezte az olaszországi helyzetet a szakértő.

A válság óta nem látott rossz éve lehet a világgazdaságnak

A globális gazdasági növekedés idén a 2008-as válság óta nem látott gyenge teljesítményt mutathat - vélik a Bank of America elemzői. A háttérben elsősorban a koronavírus áll, de egyéb tényezők is rontják a 2020-as kilátásokat. A globális GDP növekedése idén 2,8 százalékosra lassulhat, vélik a Bank of America (BofA) elemzői.

A Bank of America csütörtökön az euróövezet 2020-as növekedési előrejelzését 1 százalékról 0,6 százalékra csökkentette, ez a valutaövezet utóbbi hat évének leggyengébb növekedési rátája.

Ráadásul már korábban arra számítottak az elemzők, hogy a Kínából kiinduló hatások is megzavarhatják az európai növekedést, mivel az ázsiai országból érkező beszállítások, valamint a turisták száma is jelentősen megcsappan.

Azonban a járvány terjedése miatt komolyabb károkat vetítenek előre az elemzők.

A svájci Credit Suisse az euróövezet GDP növekedési előrejelzését 0,9 százalékról 0,5 százalékra csökkentette – írja a Yahoo Finance.

A STOXX 600 mutató – amely a kontinens legnagyobb tőzsdéin jegyzett 600 vállalat részvényét követi – több mint 7 százalékot esett a hét eleje óta, és

az index akár az elmúlt tíz évének legrosszabb teljesítményét produkálhatja.

Arcmaszkos utasok várakoznak egy repülőtéri terminálban Forrás: MTI/EPA/Justin Lane

– fejtette ki Szajlai Csaba.

Az euróövezet legnagyobb gazdasága, Németország is rendkívül sérülékeny, mivel erősen függ az exporttól és a globális kereskedelemtől. A német ipar nagyban támaszkodik a kínai gyártású alkatrészekre, valamint az észak-olasz ipari régióra.

Az ország üzleti és feldolgozóipari ágazatának felmérései azt mutatják, hogy a járvány miatt jelentősen csökkent a német üzleti bizalom februárban: az Ifo Intézet szerint 0,8 pontról mínusz 0,7 pontra esett vissza.

Egy fertőzöttet szállítanak kórházba Forrás: MTI/AP/DPA/Guido Kirchner

Különösen a német autóipart érinti a csökkenő export: a kínai személygépkocsi-szövetség szerint az eladások 92 százalékkal zuhantak, mivel a márkakereskedéseket bezárták a járvány terjedésének megfékezése érdekében. A német vegyipari és gépipari vállalatok szintén exportcsökkenésre számítanak.

A német Adidas az előző héten tette közzé, hogy mintegy 85 százalékkal mérséklődött üzleti tevékenysége a kínai újév után a kereslet csökkenésének következtében.

A német állami tulajdonban lévő KfW fejlesztési bank szerint a járvány további lassulást fog előidézni Németország már amúgy is stagnáló gazdaságában. A pénzintézet számításai szerint 2020-ban a német GDP mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni, a korábban feltételezett 0,9 százalék helyett.

A vártnál 30-40 százalékkal kevesebb turista érkezett Franciaországba

az elmúlt időszakban, elsősorban a kínai koronavírus-járvány kitörése miatt – mondta a CNBC-nek Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter. A járvány miatt már körülbelül 200 ezer repülőjáratot töröltek, a turisták pedig inkább elhalasztják az utazásaikat, így drámaian lecsökkent a kereslet a légi közlekedési szektorban.

Európában is egyre többen használnak arcmaszkot Forrás: MTI/EPA/ANSA/Matteo Corner

A Bank of England kormányzója, Mark Carney, szintén figyelmeztetett a gazdasági nehézségekre. Carney szerint várható az ellátási lánc akadozása, ez pedig a brit gyárak aktivitásának csökkenését eredményezheti. Ráadásul a turizmust is jelentősen befolyásolja a vírus terjedése, mivel nagyon sok repülőjáratot töröltek Ázsiában és Európában is, ezért számottevően kevesebb turista érkezik a brit szigetországba.

– mondta Carney a Sky Newsnak, hozzátéve, hogy a Bank of England figyelemmel kíséri a brit bankokat, hogy elkerüljék az újabb pénzügyi válság lehetőségét.

A karantén miatt üres éttermek az egyik észak-olasz városban Forrás: MTI/AP/Luca Bruno

Sir Ralph Speth, a Jaguar Land Rover vezérigazgatója a Financial Times brit üzleti napilap szerint egy befektetői tájékoztatón elmondta, hogy a vállalat szükségmegoldásként már most bőröndökben kénytelen szállítani Nagy-Britanniába a kínai gyártóktól az összeszereléshez szükséges részegységeket.

A vezérigazgató szerint Kínában gyakorlatilag "megszűntek" az autóeladások, és "semmi nem történik" a kínai autópiacon.

Visegrádi kormányfői csúcstalálkozót tartanak szerdán Prágában, az értekezleten a többi között megvitatják a koronavírus terjedése miatt kialakult helyzetet is – erősítette meg hétvégén a CTK hírügynökségnek Andrej Babis cseh kormányfő.

Eddig - a vasárnap bejelentett három cseh betegen kívül - a visegrádi országokban nem találtak koronavírussal fertőzött beteget,

a V4 országok gazdaságaira jelenleg ezért sincs hatással a járvány.