Még rendelkezésre áll az Nhp Hajrá! hitelkeret közel fele

Kézműves golyóstollak Dél-Afrikában
Fokváros, 2019. november 11. A 2019. november 5-i képen esztergapadon befogott tollszár közepét vájja ki egy fúró Rob Eden dél-afrikai kisiparos fokvárosi műhelyében. Az egykori pilótát egy korábbi sérülése pályamódosításra kényszerítette, ekkor került előtérbe az életében a faanyag iránti szeretete. Kedvtelésből kezdett bele a famegmunkálásba, szenvedélye azonban kisvártatva megélhetést biztosító vállalkozássá nőtt az egyre bővülő, specializálódott termékskála révén. Golyóstollainak elkészítése egyenként akár három órát is igénybe vehet, az áruk darabonként 25 és 75 euró (mintegy 7800-23500 forint) között mozog. Rob megrendelésre is készít írószerszámot, kedvenc díszítőelemei a lőfegyver és horgászat témájú ábrázolások. MTI/EPA/Nic Bothma
Vágólapra másolva!
A pénzintézetek 531 milliárd forintot folyósítottak eddig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési hitelprogramjának (Nhp Hajrá!) 1500 milliárd forintos keretéből, és további közel 186 milliárd forint vár folyósításra vagy hitelbírálatra a Bank360.hu adatai szerint.
Vágólapra másolva!

A szakportál elemzésében kiemeli:

a koronavírus-járvány nem tántorította el a cégeket a hitelfelvételtől, a két legnépszerűbb termék jelenleg a Széchenyi Hitel és az Nhp Hajrá!

Utóbbi esetében a hitelintézetek beszámolói alapján az elmúlt hónapban nőtt a folyósított és az elbírálás alatt álló kölcsönök volumene is - április óta több ezer vállalkozás élt a kamattámogatott kölcsön lehetőségével. A bankok visszajelzése szerint az átlagosan folyósított hitelösszegek között jelentős különbségek vannak.

- mondta Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője. Ez összhangban van az MNB júniusi becslésével, miszerint 2020 év végéig akár az 1000 milliárd forintot is meghaladhatja az Nhp Hajrá szerződések volumene - tette hozzá.
A portál összesítése szerint az Nhp Hajrá! konstrukcióira az OTP csoportnál több mint 2000 ügyfél szerződött, 78 milliárd forint értékben. Ebből több mint 50 milliárd forint folyósítása már megtörtént. A K&H Bank július végéig 69 milliárd forint értékű szerződést kötött. Az Erste Bank által az NHP Hajrá! program keretében augusztus végéig folyósított összeg meghaladta a 41 milliárd forintot, ezt 220 vállalkozás igényelte, további 167 ügyfél pedig összesen 58 milliárd forintnyi kölcsön bírálatra várt.
A Gránit Bank augusztus végéig körülbelül 33 milliárd forintot folyósított az NHP Hajrából, emellett több tízmilliárd forint áll elbírálás alatt. Körülbelül 100 ügyfél adta be igénylését a bankhoz. Az UniCredit Bank és az UniCredit Leasing eddig mintegy 32 milliárd forint Nhp Hajrá hitelt folyósított ügyfelei részére, az elbírálás alatt álló igénylések volumene pedig meghaladja a 20 milliárd forintot. Az igénylő vállalkozások száma több mint 650, a cégek 60 százalékának már folyósítottak.

Illusztráció Forrás: MTI/EPA/Nic Bothma

A Budapest Bank a lízingszerződésekkel együtt több mint 32 milliárd forintra szerződött, amiből 20,5 milliárd forintot már folyósított is. A bank augusztus végéig 128 vállalkozással kötött szerződést, a Budapest Lízing pedig további 160 vállalkozásnak folyósított már Nhp Hajrát. További 10 milliárd forintnyi kölcsönről döntött már pozitívan a bank, elbírálás alatt pedig 9 milliárd forint van. A Budapest Lízingnél szintén több milliárd forintnyi Nhp Hajrá van még kilátásban - közölték.
A Takarékbank a kölcsönből 30 milliárd forintot folyósított, továbbá közel 100 millió forintnyi ügylet van bírálat alatt. Az ügyfelek száma elérte a négyszázat. A CIB csoportnál az Nhp Hajrá! hitel- és lízingszerződések összértéke augusztus közepén 27 milliárd forint volt, melyből 13 milliárd forintot folyósított is a pénzintézet - további 30 milliárd forintnyi igénylés pedig elbírálás alatt állt. Az igénylő vállalkozások száma megközelítette a 400-at. Az MKB Bank augusztus végéig 16 milliárd forintot meghaladó értékben kötött hitel- vagy lízingszerződést ügyfeleivel az Nhp Hajrá keretében, és még egyszer ugyanekkora volumen várt épp bírálatra. A banknál a 400 Nhp Hajrát igénylő vállalkozásból közel 100 ügyfél esetében történt már tényleges folyósítás - derült ki a Bank360.hu öszeállításából.