Az ipari termelői árak 1,5 százalékkal nőttek októberben

Soltvadkert, 2019. március 8. Dolgozó a Material-Plastik Kft. második gyártócsarnokában az átadási ünnepség napján Soltvadkerten 2019. március 8-án. Az 1989-ben alapított műanyagipari vállalkozás 6 ezer négyzetméteres új üzemcsarnokának 3,1 milliárd forintos költségéhez a magyar állam 1,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. MTI/Bús Csaba
Vágólapra másolva!
Az ipari termelői árak októberben 1,5 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az árak alakulását a nyers- és alapanyagok világpiaci árváltozása, valamint a munkabérek növekedése befolyásolta.

A belföldi értékesítési árak átlagosan 1,7 százalékkal nőttek,

ezen belül a feldolgozóipar árai 2,6 százalékkal emelkedtek, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,7 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz mérten.

Az átlagosnál jobban, 6,6 százalékkal emelkedtek az élelmiszeripar, 4,2 százalékkal a járműipar 3,6 százalékkal a számítástechnikai termékek és 3 százalékkal a gépi berendezések belföldi termelői árai.

A Material-Plastik Kft. gyártócsarnoka Forrás: MTI/Bús Csaba

A tartós fogyasztási cikkek belföldi termelői árai 3,4 százalékkal, a nem tartósaké 6,2 százalékkal voltak magasabbak a tavaly októberieknél, a beruházási javak ára 5,9 százalékkal emelkedett.

Az exportértékesítés árai 1,4 százalékkal, a feldolgozóipari exportárak 2,4 százalékkal nőttek az előző év októberéhez képest.

A forint árfolyama az euróval szemben 7,71 forinttal (2,38 százalékkal), a dollárhoz képest 18,26 forinttal (6,47 százalékkal) gyengült tavaly októberhez mérve. A járműgyártás exportárai 3,7 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 2,1 százalékkal az élelmiszeripar exportárai 5,8 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly októberben.